Jump to content

Sahibi Belli Olmayan Malların İdaresi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kanunda vesayet kurumu düzenlenirken, sahibi belli olmayan malların idaresi veya bir kimsenin belli çıkarlarının korunması gibi hallerde, bu işleri mahkemenin gözetiminde yapacak kişilerden de bahsedilmiştir.

 

Mahkeme tarafından, kanunda belirtilen durumlarda, yine kanunda gösterilen işlemi görmek üzere görevlendirilen bu kişilere kayyım denir

 

. Kayyım tayinini gerektiren, durumların neler olduğu ve kayyımın görevlendirildiği işi hangi kurallara tabi olarak yapıp yürüteceği kanunda gösterilmiştir “Kanunî Müşavir” adı verilen temsilcilik kurumu da kayyımlığa ilişkin hükümler arasında düzenlenmiştir (MK. M.379).

 

Kanun, vesayet organları olarak tanımladığı organların, vesayet işlerini yürütürken “müdebbir bir müdür” gibi hareket edeceklerini ve böyle hareket etmeyerek kusur işledikleri takdirde, meydana gelen zarardan sorumlu olacaklarını kabul etmiştir.

 

Bu sorumluluk, birinin ödeyemediği zarardan bir üstünün sorumlu tutulması şeklinde kademeli bir sorumluluktur (MK.M.412).

 

Ayrıca vasi ve vesayet daireleri tarafından ödenemeyen zararları “hazine”nin tazmin yükümü vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...