Jump to content

Gözlerde Ağrı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Gözünüz ağrıdığında eğer görünürde darbe ya da benzeri bir somut neden yoksa, bu ağrının kaynağı birbirinden farklı sebepler olabilir. Göz kuruluğu, kontakt lens kullanımı ya da baş ağrısı sonucu göz ağrısı şikayeti ortaya çıkabilir. ‘Ağrı’ sözcüğü yoruma açık bir sözcüktür ve herkes kendi ağrısını farklı biçimde, kendine göre tarif edebilir. Göz ağrısı söz konusu olduğunda bu ağrı en çok zonklama, ‘bıçak saplanır gibi’, keskin, yanma, sızlama, ‘gözümde bir şey var’ gibi ifadelerle tarif edilir. Gözlerin yorulması ya da zorlanması ağrıya neden olabilen ufak sorunlardır. Gözleri dinlendirerek ya da doğru gözlük numarası ile bu tip sorunlar çözülebilir.

 

Göz ağrısı gözün yüzeyinde ya da daha derindeki bölümlerinde ortaya çıkabilir. Yüzeydeki bir ağrı daha çok sızlama, kaşınma, yanma türü bir ağrıdır. Bu tip ağrılarda göze yabancı bir cisim kaçması, bir göz enfeksiyonu ya da göz yüzeyini tahriş eden herhangi bir sebep, göz ağrısının nedenleri arasında sayılabilir. Zonklama ya da ağrı şeklinde tarif ettiğiniz ve gözün derin bir bölgesinden kaynaklandığını hissettiğiniz ağrılar ise daha ciddi bir tıbbi durumdan kaynaklanıyor olabilir. Ciddi derecedeki göz ağrıları geçmek bilmiyor ve hele bir de görmenizde bozukluğa yol açıyorsa, hemen bir göz doktoruna görünmeniz gerekir.

 

Göz Ağrısının Nedenleri

 

Alerjiler

Arpacık: göz kapağının ucuna yakın kırmızı, ağrı yapan iltihaplanma ya da enfeksiyondur; evde sıcak kompres iyi gelebilir

Blefarit: göz kapaklarını etkileyen iltihaplanma

Ektropion: göz kapağının dışa dönmesi

Entropion: göz kapağının içe dönmesi

Glokom: göz tansiyonu; göz tansiyonu ağrısız başlayabilir, ilerledikçe ağrı artar

Göze yabancı bir cismin kaçması: göze bir toz parçası, bitki veya benzeri biçim kaçtığında genellikle göz yaşıyla temizlenir ancak eğer cisim dışarı çıkamazsa kornea tabakasının çizilmesine yol açabilir

Göz kuruluğu

Göz yangısı (konjonktivit): göz küresinin beyaz bölgesini ve göz kapağının içini kaplayan zarın iltihaplanması veya bu bölgede enfeksiyon, alerjiler veya enfeksiyonlar buna neden olabilir; gözün beyaz kısmı kızarır, kırmızılaşır ve akıntı olabilir

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

İritis: gözün renkli kısmının iltihaplanması

Kontakt lens problemleri

Korneal abrazyon: kornea tabakasının çizilmesi; çizilme daha sonra iltihaplanmaya da dönüşebilir; sürekli olarak göze bir şey kaçmış gibi rahatsız edici bir his olur ve bu durum acı verebilir, ağrı yapabilir

Küme tipi baş ağrısı / Migren

Optik nevrit: optik sinirin iltihaplanması

Sinüzit: Sinüs boşluklarındaki enfeksiyon gözlere baskı yaparak göz ağrısına yol açabilir

Sklerit: göz küresinin sert, beyaz, dış kısmının iltihaplanması

Şalazyon: göz kapağında bir tür kist; göz kapağı içinde bir şişlik oluşur ve dokununca can yakar

Üveit: Gözün orta katmanının iltihaplanması

Viral enfeksiyonlar: örneğin grip gibi

Yaralanmalar: künt travma ya da yanık şeklinde olabilir

 

Göz ağrısı başlı başına rahatsız edici olabilir ancak ağrının yanı sıra gözde kızarıklık, sulanma, akma, baş ağrısı, bulantı gibi başka belirtilerde ortaya çıkabilir. Aşağıda bu durumların hangileri acil olarak görülmeli ve mutlaka doktora gösterilmeli, liste şeklinde bulabilirsiniz.

 

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

 

Bilgisayar veya televizyon başından kalkıp gözlerinizi biraz dinlendirdiniz. Sıcak kompres yapıp bir iki gün beklediniz. Fakat bir türlü göz ağrınız geçmiyor veya giderek şiddetleniyorsa ve üstelik görme kaliteniz de bu şikayetten olumsuz şekilde etkileniyorsa, bir doktordan randevu almanın vakti gelmiş olabilir. Göz ağrısının yanı sıra aşağıdaki durumları kendinizde de gözlemliyorsanız, vakit geçirmeden bir doktora başvurunuz:

 

Gözünüze sert bir darbe aldınız, bir şey kaçtı, kimyasal madde sıçradı ve şiddetli bir ağrı var.

Gözünüz dokunamayacağınız kadar ağrıyor.

Göz ağrısının yanı sıra kusma veya karın ağrısı var.

Gözünüzü oynatmakta zorlanıyorsunuz.

Gözde kayma var.

Işıkların etrafında haleler görüyorsunuz.

Görmenizde ani bir bozukluk var, net göremiyorsunuz.

Gözünüzde grip benzeri hastalık, yorgunluk veya yaralanma gibi nedenlere bağlı olmadığını bildiğiniz, nedensiz bir ağrı devam ediyor.

Ağrı çok şiddetli ve 2 gündür geçmiyor.

Birkaç gün önce ameliyat oldunuz.

Bağışıklık sistemi rahatsızlığınız var.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...