Jump to content

Boşanma Davasında Verilecek Mahkeme Kararı Nedir?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türk Medeni Kanunu çerçevesinde düzenlenmiş olan boşanma hukuku, eşlerin evlilik yaşantısını düzenleyen, müşterek çocukların mevcut durumlarını ve geleceklerini koruma altına alan ve eşlerin karşılıklı olarak hak ve yükümlülüklerini düzenleyen hukuk dalı olarak yer almıştır.

 

Belirli sebeplerden dolayı aynı evi paylaşamayacak duruma gelen çiftler boşanma kararı alarak, bu kararlarını mahkemeye iletirler.

 

Tarafların ya da taraflardan birinin mahkemeye sunduğu boşanma nedenleri ise özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olmak üzere ayrılmaktadır. Zina, Terk, Akıl Hastalığı, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranışlar özel boşanma nedenlerinden sayılırken evliliğin temelinden sarsılması nedeni de genel boşanma sebebi olarak kanunda belirtilmiştir.

 

Ancak boşanma davalarında en büyük sorun mahkemenin boşanma davasında nasıl bir karar vereceğidir. Çünkü Türk hukuku daima aileyi korumayı amaçladığı için hakimler de aile birliğinin tamamen parçalanmamasını öngörmüşlerdir. Boşanma davalarında ise hakim, “Boşanma, Ayrılık ve Davanın Reddi” şeklinde karar verebilme yetkisine sahiptir. Eğer boşanma kararı verilirse evlilik birliği resmi olarak bitmesinin yanında evlilik birliğinin ayakta durabileceğine inandığı için hakim ayrılık kararı verdiğinde evlilik birliği devam edecektir. Diğer yandan eşler 1-3 yıl arasında ayrılık kararıyla yaşamak durumundadırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma, avukat ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...