Jump to content

Çatışmayı Önleme ve Azaltma...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Davranışsal yaklaşım ile karşılaştırıldığında tutumsal yaklaşım, çatışmaları çözümlemede sadece bireylerin davranışlarını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda onların çatışma konusundaki düşüncelerini, duygularını da değiştirmeye çalışır. Tutumsal yaklaşım, çatışmaya neden olan yolları ve sebepleri bulma çabasındadır (Navahandi, Malekzadeh, 1998, s.464).

 

Tutumsal model ile çatışmaları azaltmada kullanılan yollardan biri ortak bir düşman bulmak veya başka bir grupla rekabete girmektir. Başka bir düşmana veya gruba odaklanmak, çalışan bireyleri bir araya getirmeye yardımcı olur. Örneğin, birbiriyle çatışan iki bölüm söz konusu ise, bu iki grup yeni bir mal üretmek için güçlerini bir araya getirip, başka bir şirket daha önce o malı piyasaya sürmeden ortaya çıkarmak için dayanışma içerisine girebilirler. Bu da aralarında var olan sürtüşmeyi azaltabilir. Çünkü bu süreç içersinde çatışan bireyler birbirlerini daha iyi tanıma imkânları bulur ve pişmanlık duyabilirler. Böylece birbirlerine karşı düşünceleri, duyguları değişen insanlar farklı davranışlar sergilemeye veya uyuşmaya başlarlar.

 

Dışarıda mevcut bir düşmanın olması her zaman çatışmanın kaynağını oraya yöneltmez. Ancak, örgüt içersindeki etkileşimi ve uyumu arttırarak mevcut tansiyonu azaltabilir.

 

Çatışan tarafları kendi grup veya bireysel amaçlarının ötesinde daha üstün bir amaç etrafında toplayarak işbirliğini ve fikir birliğini sağlayarak, kişisel ve özel amaçlarının savunuculuğundan vazgeçirme çabaları da çatışmayı önleyebilir. (Eren, 2000,s.540) Bu da çatışma yönetiminde kullanılan tutumsal yaklaşımlardan birisidir. Örneğin kurumlarla hükümet arasında sağlanan işbirliği ve ortak amaçlar, çalışanlar tarafından da benimsenirse çatışmalar ortadan kalkacak veya azalabilecektir.

 

Yöneticiler, çatışmayı örgüt için kaynakları arttırmak yoluyla da çözümleyebilirler. Burada artık bireyler ve bölümler birbiriyle rekabet etmek durumunda kalmazlar. Benzer bir yaklaşım, örgütsel kaynakları bir bireye ve departmana doğrudan tahsis etmeyerek de yapılabilir. Örneğin, hükümetten gelen bir katkıyı tek bir bölümde kullanmak yerine tüm bölümlere eşit oranda dağıtarak kullanmak gibi. Çatışmaları çözümlemede bir diğer yol ise takım oluşturmaktır. Takımlar, üyeleri arasında mevcut güven, saygı ve desteği arttırarak amaçlarını belirgin kılar ve böylece grup dayanışması ve bağlılığı arttırarak çatışmalar giderilebilir. Benzer bir biçimde bireylere ve gruplara sorun çözme konusunda eğitimler verilerek bu konudaki becerileri geliştirilirse bu da çatışmaları gidermede yardımcı olabilir. Örneğin akılcı kararlar modelleri olan, beyin fırtınası, nominal grup tekniği ve diğer yöntemler sorun çözümünde destekleyici olan yollardır.

 

Çatışan grupların üyelerini rotasyona tabi tutmak da benzer bir amaç taşır. Diğer bölümlere gönderilen çatışan bireyler, çatışma noktalarına farklı bir açıdan bakmaya başlayarak olayları farklı bir biçimde görebilirler. Bu yeni perspektif, üyeler arasındaki etkileşimi arttırarak, çatışan bölümlerin bir araya gelip, sorunları tartışmalarına ve farklılıklarını gidermelerine yardımcı olur. Aynı zamanda rotasyon, üyelerin yeni beceriler kazanmalarına da yardımcı olur. Örgüt içinde esnekliği arttırır ve ihtiyaç duyulduğunda bu insanların yeni becerilerini uygulama imkânı sağlar.

 

Çatışmayı önlemede diğer bir çözüm yolu da örgüt geliştirmedir. Burada amaç, örgüt içerisinde bazı gelişmeler yaratarak hem birey, hem grup, hem de örgüt bazında olumlu değişmeleri sağlamaktır. Ancak bu yol önemli bir yatırım, zaman, kaynak ve bilgi birikimini gerektirir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...