Jump to content

Gözün Bazı Hastalıkları...


Renan

Önerilen Mesajlar

Gözde oluşan bazı hastalıklar vardır elbet. Bunlar doğuştan da gelebilir, sonradan da olabilir. Göz hastalıklarının bazıları şunlardır; miyop, hipermetrop, astigmat, renk körlüğü vb.

 

*Miyop: Miyop uzağı görememe kusurudur. Görüntünün sarı beneğin önüne düşmesi sonucu oluşur. Kalın kenarlı mercek kullanılarak görüntü sarı beneğin üzerine düşürülür.

 

*Hipermetrop: Miyopun tersine yakını görememe kusurudur. Görüntü sarı beneğin arkasına düşer. İnce kenarlı mercek kullanılarak görüntü sarı beneğin üzerine düşürülür.

 

*Astigmat: Net görememe kusurudur. Göz merceğinin ve saydam tabakanın yapı bozukluğu sonucunda oluşur ve silindirik mercek kullanılarak düzeltilebilir.

 

*Renk Körlüğü: Görme merkezinde özel pigmentlerin bulunmaması veya olması gerekenden az bulunması sonucunda canlının çevresindeki renkleri ayırt edememesine yol açar. Buna renk körlüğü denir. Kalıtsal bir hastalıktır ve tedavisi yoktur.

 

*Katarakt: Göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek opak bir görünüm alması, göz merceğinin yoğunlaşmasıdır. İlaç veya gözlük ile tedavi edilemez. Ameliyatla düzeltilebilir bir göz hastalığıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...