Jump to content

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Anlaşmalı boşanma davası şaşırtıcı bir hızla sonuçlanabilir. Taraflar usuli işlemleri ve yukarıda bahsettiğimiz hususları bildikleri ve bunlara uygun davrandıkları takdirde dava bir oturumda sonuçlanabilir. Duruşma için genellikle dava açıldıktan 2 – 3 ay sonrasına gün verilir ve her şey doğru yapılmışsa bu oturumda dosya karara çıkar. Davanın bir avukat vasıtası ile açılıp takip edilmesi halinde mahkemenin iş yüküne göre dosyanın bir haftada dahi sonuçlanması mümkündür.

 

Anlaşmalı Boşanma Kararı Ne Zaman Kesinleşir?

Boşanma kararı verildikten sonra kararın yazılıp taraflara tebliğ edilmesi ile birlikte 15 günlük temyiz süresi başlar. Tarafların bu süreden ve temyiz hakkından feragat etmeleri, boşanma kararının ( gerekçeli kararın ) yazılmasından sonra mümkündür. Tarafların temyiz hakkından karşılıklı olarak feragati kararın kesinleşmesini çabuklaştırır.

 

Boşanma Kararının Nüfusa İşlenmesi:

Kesinleşen boşanma kararı, yönetmelik gereği yazı işleri müdürünce, kararı vermiş olan mahkemenin bulunduğu yer nüfus müdürlüğüne gönderilir ve online sistemle Türkiye’ nin her yerinde ve konsolosluklarda kısa sürede görülebilir. Bu sayede yeni nüfus cüzdanı almanız da mümkün olur.

 

Anlaşmalı Boşanma Davasında Avukat Zorunlu Değildir:

Anlaşmalı boşanma davaları, diğer boşanma davalarına göre kolay sayılsa bile, davanın kabulü için bir protokol yapılmasının gerekmesi, tarafların bu davayı da avukatları ile yürütmelerini önemli hale getirmektedir. Boşanma protokolü, tarafların karşılıklı olarak boşanma iradelerini açıkladıkları bir belge olmasının yanında boşanmanın velayet, tazminat, nafaka, gibi sonuçları ve mal paylaşımı konusunda çoğu zaman kalıcı hükümler ihtiva eden, mahkemece tasdik edilmiş yazılı bir sözleşmedir. Çiftler boşanma arifesinde, çoğu zaman boşanmanın, mali ve hukuki sonuçları ile değil, bir an önce gerçekleşmesiyle ilgilidirler ve uzman desteği almadan yaptıkları anlaşmadan ileride pişmanlık duyabilirler . Bu nedenle boşanma davasının bir boşanma avukatı tarafından yürütülmesinde büyük fayda vardır. Boşanmanın sorunsuz gerçekleştiğini düşünen taraflar, uzun yıllar sonra bile aslında bazı şeylerin bitmediği veya maalesef her şeyin bittiği gerçeği ile karşılaşabilirler. Bunun dışında boşanma davasında uygulanan usul (prosedürler) diğer davalarda uygulananlardan farklı değildir ve davanın bir avukat tarafından yürütülmesi daha çabuk sonuçlanmasını sağlayacaktır.

 

Anlaşmalı Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Hangi Mahkemedir?

Anlaşmalı boşanma davasında yetki kesin yetki niteliğinde değildir. Anlaşmalı boşanma davası, tarafları zaten anlaşmış ve yetki konusunda itirazda bulunmayacakları için her yerde açılabilir. Bursa ‘ da ikamet eden taraflar isterlerse Bursa’ nın herhangi bir ilçesinde veya İstanbul’da boşanma davası açabilirler. Özellikle avukat vasıtasıyla takip edilecek davalarda, taraf vekilleri müvekkilleri nerede ikamet ederlerse etsinler, takip kolaylığı açısından, bürolarına en yakın mahkemede boşanma davası açmayı tercih edeceklerdir.

 

Anlaşmalı Boşanma Davasında Görevli Mahkeme Hangi Mahkemedir?

Boşanma davalarına bakmakla görevli olan mahkeme “ aile mahkemesi ” dir. Bu mahkemenin bulunmadığı adliyelerde “ asliye hukuk mahkemeleri ” aile mahkemesi sıfatıyla davalara bakmaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...