Jump to content

Bilinçaltını Aşılamak Baudoin Tekniği


Freestyle
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

bilin%C3%A7alt%C4%B1-nas%C4%B1l-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1r.jpg

 

Charles Baudoin Fransa'da, Rousseau Enstitüsü'nde bir Profesör idi. Olağanüstü bir psikoterapist ve Nancy'de yeni tedavi okulunun araştırma departmanı müdürüydü. Daha 1910 yıllarında bilinçaltının, bilinçli bir çaba göstermeden, uyku benzeri bir halde, daha iyi etkilendiğini öğretiyordu. Kendisini pasif bir duruma getirdikten sonra, ruhsal odaklanma aracılığıyla, bilinçaltına dileğini bildiriyordu.

 

Dileği şu formülde toparlıyordu:

 

"Dileği, ya da elde edilmek istenen sonucu bilinçaltına aşılamanın en basit yolu, tasarıyı özetleyerek (sıkıştırılmış) kısa bir ifadeyle daha tesirli hale getirmek. Bu kısa cümleyi, bir ninni gibi, tekrarlamak (tekerlemek).

 

Birkaç yıl önce genç bir kadın, Los Angeles'te uzun süren bir miras davasından dolayı muzdaripti. Kocası tüm varlığını ona bırakmıştı, ancak ilk evliliğinden kızları ve oğulları tüm yollarla, bu vasiyetnameyi kendileri lehine geçersiz kılmak için uğraşıyorlardı.

 

Kadın Baudoin tekniğinden haberdar olmuştu. Bu tekniği uygulamaya koymak için, rahat bir koltuğa oturdu. Kendisini fiziksel ve zihinsel bir gevşeme durumuna getirerek, endişelerinin çekirdeğini oluşturan şu cümleyi tekrarladı: "Tanrı'nın iradesi düzeni oluşturur".

 

Bu cümlede tarif ettiği şey, bilinçaltının yasalarında kendisini gösteren sonsuz Bilgeliğin, ahenkli ve uyumlu düzeni yeniden sağlaması yatıyordu.

 

On gün, her akşam, birbiri ardına bu kısa cümleyi yarı uykuda, yavaş yavaş, sessizce duygusal bir biçimde tekerlemişti. Her seferinde huzurla uykuya dalmıştı. On birinci günün sabahı uyandığında, vücudunda tarifsiz bir refah algılıyordu. Artık şüphe yoktu, Tanrı'nın iradesi düzeni sağlamıştı.

 

Daha aynı gün avukatı telefonla, karşı tarafın dostane bir çözüme ulaşmak istediğini bildirmişti. Dört gözle beklenen bu sonuç, nihayet mahkeme kararı ile de yürürlüğe girmişti.

 

Uykuya dalmadan önce, düşünceler genel olarak minimuma iner. Uyku halindeyken zihni aktiviteler büyük ölçüde geri çekilir. Bu nedenle uyumadan hemen önce ve uyandıktan hemen sonra, düşüncelerin kafanızı karıştırma olasılığı azdır, bilinçaltının kapıları açık durumdadır. Kötü bir alışkanlığınızdan kurtulmak için bu iyi bir fırsattır.

 

Örneğin yıkıcı bir huyunuzdan kurtulmak istiyorsunuz. Rahat bir duruma geçin, vücudunuzu ve düşüncelerinizi gevşetin, kendinizi yarı uykudaymış gibi bir duruma getirmeye çalışın. Hareketsiz kalarak, şu cümleyi tekrarlayın:

 

“Bu alışkanlıktan tamamen kurtuldum, zihnimin uyum ve huzuru, kayıtsız şartsız çok iyi durumda.”

 

Her sabah ve gece yataktayken 5-10 dakika bu sözleri yavaş-yavaş sevgi ve güçlü bir duygu ile tekrarlayın. Her tekrarladığınızda, bu duygusal değer büyüyecektir. Gün boyu ne zaman bu proje aklınıza gelir de, tekrarlama dürtüsü hissederseniz, aynı sözleri bu sefer yüksek sesle tekrarlayın. Böylece bilinçaltınıza fikri kabul etme komutu verirsiniz ve iyileşme süreci hız alır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bekliyordum..harika bşr paylaşım..şimdi soru 1 bu yarı uyanık yarınuykulu halde iken dileğimizi nasıl dile getirmeliyiz..soru 2 yıne aynı sekılde bu haldeyken ilk önce arınmalı yani korkularımızdan ,gecmiş olumsuzluklardan sonra mı istekler bilinç altına gönderilmeli..ha birde ben mesela bu haldeyken uzun cümleler kuruyorum kısa ve özmü olmalı ...kolay oldugu kadar evet zor yok kolay diyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allah iyiliğini versin, teşekkürler veda :)

 

Şimdi öncelikle bunu her gün uyuyan ve uyanan herkes yapabilir, öyle arınmaya, uğraşmaya gerek yok. Yapmak istediğimiz şey ne olursa olsun işe yarayacaktır. Denenmiş ve defalarca sonuç alınmış bir yöntemdir, çok etkilidir ve tabii ki kendisini kanıtlamıştır...

 

Asıl soruna gelirsek. Yöntemin kullanma klavuzu şöyle: Diyelim ki zor bir durumdan kurtulmak, para veya kötü bir alışkanlığı bırakmak istiyorsunuz, istediğimiz şey ne olursa olsun. Sonuca odaklanmalıyız, o sonucu yaşadığımız da ne hissedeceğiz, nasıl düşüneceğiz, ne kadar sevineceğiz. Duygularımızı tartmalıyız ve bu olumlu duygularla birlikte istediğimiz sonuç için, bize bu sonucu hatırlatacak olan kısa bir ifade cümlesi oluşturmalıyız. Yukarıda ki örnek: "Tanrı'nın iradesi düzeni oluşturur"

 

Ama bunun yerine "İlahi bir düzende bitti" , "İlahi bir düzende oluşuyor", gibi yada herkes kendine uygun bir ifade seçebilir. Bu ifadeyi gün içinde mümkün olduğunca hissederek tekerleme yada zikir gibi tekrarlamak ama en önemlisi, gece yatarken ve sabah uyandığımız esnada rahatlamış ve sakin bir biçimde odaklanıp, hissederek tekrarlamak, istenilen sonucu elde etmekte son derece faydalıdır.

 

Elbette kolay :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bekliyordum..harika bşr paylaşım..şimdi soru 1 bu yarı uyanık yarınuykulu halde iken dileğimizi nasıl dile getirmeliyiz..soru 2 yıne aynı sekılde bu haldeyken ilk önce arınmalı yani korkularımızdan ,gecmiş olumsuzluklardan sonra mı istekler bilinç altına gönderilmeli..ha birde ben mesela bu haldeyken uzun cümleler kuruyorum kısa ve özmü olmalı ...kolay oldugu kadar evet zor yok kolay diyorum :)

İkinci kişilerden telkin edilen cümlelerin bu konuda bir etkisi olacağını sanmıyorum..Kişi bunu kendi keşfetmelidir..

Mesela sigarayı bırakacaksınız..

Sigara bana zarar veriyor,sigarayı bıraktım birdaha içmeyecem.pis sigara .kaka sigara v.s tüm duyguları sizde yaratacak kısa bir cümle yada kelime yaratıyorsunuz..

Mesela duman yok,yada nikotin yok gibi..Yada ali dayı çok kötü rahatsız olmuş sigaradan bu olay sizi çok etkiledi. Bir "ali dayı" kelimesi size sigarayı bıraktıracak tüm cümlelere tercüman olacaktır.

 

Yani bu tekniği biliyordum ama örnekte verildiği gibi ikinci şahıslara etki etmesi ,onları etkilemek başka bir konu alanına giriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında burada önemli olan ifadenin kime ait olduğu değil, ifadenin size sonucu işaret etmesi ve sizi iyi hissettirmesidir. İfadenin kısa ve kolay olması, özellikle uykuya dalacağınız esnada tekrarlayabilmeniz önemlidir. İnsan beyninin bu gün bilinen 5 farklı frekans dalga boyu vardır ve düşük frekanslarda alt alfa ve üst theta gibi, beyin frekansınız delta seviyesine doğru (derin uyku hali) düşerken bilinçaltınızı aşılama şansınız çok daha yüksektir.

 

Burada önemli ve etkili olan sadece beyin korteksini değil, orta ve sürüngen beyinleride etkileme şansımızın bulunması. Buda temelde bizi tam istediğimiz şeyleri elde etmeye doğru götürüyor. Esasen işin teknik kısmı çokta önemli değil, bir arabayı kullanmak için motorun nasıl çalıştığını bilmeye gerek duymadığımız gibi bu tekniği kullanmak içinde insan beynini ve bilinçaltını tanımaya çok fazla ihtiyacınız yok. Sadece bu pratik yöntemi kullanarak neler başarabileceğinizi görmenizi tavsiye ediyorum. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bugün başladım ..:) olumlu olmak bazen gerebiliyor insanı..duygularını rahat ifade evet evet edebiliyorsun :)..son yazdıklarınıda dikkate alarak tam bir istikrarla yola devam .. :)

Matrix yazdıklarını dikkate alıcam tşk ler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elbette uygularsınız. Herkesin kendi ifadelerini kendi hayatlarına göre oluşturması en doğrusudur aslında ama örneğin, unutmak istediğiniz bir kişiyi unutmak için "tamamen özgür ve mutluyum" yada arkadaşınızla barışmak için sadece arkadaşınızla barıştığınız anda ki hislerinizi deneyimleyerek, yaradana karşı "teşekkür ederim" gibi kısa bir net ve o durumu işaret edecek bir ifade yeterli olacaktır. Rica ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ülkerdem, aslında önemli olan ifadeyle birlikte istediğin sonuca odaklanmak, bunu hissetmek. İfade ne kadar net ve kısa ise o kadar iyi, yani basitçe. Zayıfladığın zaman nasıl hissedeceksin, çevrenden ne gibi tepkiler gelecek, neler duymayı hangi tecrübeleri yaşayacağını düşünüyorsan bunların tamamını hissederek basit bir ifadeye bağlamak önemli olan. "Teşekkür ederim" demek çok etkilidir hem minnet duygusunu uyandırır, hemde tüm ifadelerin yerine geçerli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...