Jump to content

Sürekli Yalan Söyleme Hastalığı: Mitamani...


Renan

Önerilen Mesajlar

Mitomani kısaca yalan söyleme hastalığı olarak tanımlanır. Mitomani hastalarına ise mitoman adı verilir. Bu kişiler, kendilerini yalan söylemekten alıkoyamazlar. Siz de yalan söylemek istemeyip sık sık yalana mı başvuruyorsunuz? Psikolog Sabri Yurdakul’un hazırladığı bu test ile mitoman olup olmadığınızı test edebilirsiniz.

 

“Kendimi bildim bileli yalan söylerim” der misiniz?

Yalan söylediğiniz için sık sık başınız derde girer mi?

Sizi dinleyenler “Yok artık bu kadar da olamaz!” diye tepki verir mi?

İnsanlar yalancı olduğunuzu düşünerek söylediklerinize inanmamazlık eder mi?

Başınıza dert açtığını bile bile yalan söylemeye devam eder misiniz?

Hiç gerekmediği halde sırf kendinizi farklı göstermek için yalan söyler misiniz?

“Yalan söylemek istemiyorum ama söylemeden duramıyorum” diyor musunuz?

Söylediğiniz yalanlara inandığınız olur mu?

Söylediğiniz yalanlar arasında inanması güç yalanlar mıdır?

“Beni aslında gerçek ben olarak bilse insanlar sevmez” diye hisseder misiniz?

 

Cevaplarınızda ‘hayır’ların sayısı ‘evet’lerden fazla ise…

 

Bu durumda mitoman değilsiniz. Ancak bu sizin yalan söylemediğiniz anlamına gelmez. Herkes zaman zaman yalan söyleyebilir. Özellikle beyaz yalan olarak tabir edilen, kötü bir amacı olmayan ve durumu düzeltmeye yönelik yalanları hepimiz gün içinde az ya da çok kullanırız. Zaman zaman şartlar bizi yalan söylemeye teşvik eder, bu yüzden biz yalan söyleyene değil onu yalana iten nedene bakarız.

 

Bahaneler de aslında masum yalanlardır. Geç kaldığımızda işimizin çıktığını söylemek gibi bahaneler masum yalanlar sayılabilir. Günlük hayatta söylediğimiz birkaç yalan bizi mitoman yapmaz. Ama bunların sayısı artıyorsa kendimize bir durup bakmamız gerekir. “Neden bu kadar sık yalana başvuruyorum, bu küçük yalan bir süre sonra acaba daha büyük yalanların başlangıcı olabilir mi?” diye düşünmeli ve mümkün olduğu kadar yalan söylemekten kaçınmaya çalışmalıyız. Çünkü bir kere adımız yalancıya çıkarsa bir daha insanların bize inanması zor olur. Güven zor kazanılır ama bir anda küçücük bir yalanla kaybedilir.

 

Cevaplarınızda ‘evet’lerin sayısı ‘hayır’lardan çok ise…

 

O zaman sıkı bir yalancı olabilirsiniz. Mitomani dediğimiz durum da tam bunu açıklar. Her zaman, her yerde, her koşulda ve herkese yalan söylemeyi… Bir yalanı başka bir yalanla, onu da bir başkasıyla örtmeye çalışırken durum daha da karmaşıklaşır. Mitomani hastalığında yalanlarımız abartı sınırlarını aşmış, artık hayal sınırlarını zorlamaktadır.

 

Mitomani bir dürtü kontrol bozukluğudur. Kişi bu hastalıkta kendisine hakim olamaz, yalana karşı içinde büyük bir istek duyduğu için kendini engelleyemez. Siz de söylediğiniz yalanların sonucunda işinizi, kız arkadaşınızı hatta eşinizi kaybettiyseniz ve söylediğiniz yalanlardan dolayı kimsenin yüzüne bakacak yüzünüz yoksa o zaman mitoman sayılabilirsiniz.

 

Bu hastalığın tedavisi aslında basittir ancak kişinin kendi kendine yardım etmesi çok kolay sayılmaz. Çünkü bir süre yalan söylemeden dursa bile bir süre sonra gene yalan ihtiyacı duyacaktır. Bu nedenle durumunuz tüm bunlara uyuyorsa mutlaka bir psikiyatriste veya psikologa başvurmalısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...