Jump to content

Mide Migreni Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Mide migreni; genellikle çocuklarda görülen, bazen baş ağrısının da eşlik ettiği, 72 saate kadar sürebilen karın ağrılarıdır. Çocuklarda görüldüğü için ve baş ağrısının az ya da hiç olmamasından dolayı teşhisi zor olabilir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı gıdaların, stres ve kaygının mide migrenini tetiklediği bilinmektedir.

 

Mide Migreni Belirtileri

 

Şiddetli mide bulantısı ve kusma

1-72 saat arası sürebilen şiddetli karın ağrısı

Aniden ortaya çıkan, şiddetli baş dönmesi

Sese ve ışığa karşı duyarlılık

Belirgin iştah kaybı

Huysuzluk

Yüzün beyazlaması

Göz çevresinde aniden oluşan koyulaşma ve gölgeler

Tedavisi

 

Doğru tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle tanının konması gerekmektedir. 5-9 yaş arası çocuklarda daha çok görülen mide migreni, bu yaştaki çocukların beslenme nedeniyle sık karın ağrısı yaşamasından dolayı kolay anlaşılamayabilir.

 

Migren tedavisinde kullanılan mide bulantısı ilaçları, yatıştırıcı ilaçlar, ağrı kesiciler mide migreni tedavisinde de kullanılmaktadır.

 

Dinlenme ve hafif gıdalarla beslenme ağrıların daha kısa sürede geçmesi için bir çözüm olabilir. Ağrıları tetiklememek için ortamın loş ve sessiz olması önerilmektedir.

 

Doktorunuz karın ağrılarının diğer bir nedenle olup olmadığını anlamak için bazı testler isteyebilir.

 

Mide migreni her ne kadar çok ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmese de günlük hayatı etkileyebilir. Doğru zamanda teşhis edilmesi ve tedavinin başlaması çocuğun ilerleyen yaşamı için önemlidir. Çocukluk döneminde mide migreni yaşayanlarda hayat boyu dönemsel karın ağrıları yaşanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...