Jump to content

Retinanın Gözden Ayrılması...


Renan

Önerilen Mesajlar

Göz yuvarlağının arka kısmını kaplayan, ışığa duyarlı bir zar olan retina, gelen ışığı sinirler vasıtasıyla beyne iletmekten sorumludur. Retinanın gözden ayrılması hastanın ışık patlamaları (flaşlar) görmesine ve görüşün bozulmasına neden olabilir. Farklı nedenlerle oluşabilen bir durum olan retina ayrılması teşhis ve tedavisi için vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir çünkü görüşün tamamen kaybedilmesine varan sonuçlara yol açabilir.

 

Retinanın Gözden Ayrılmasının Nedenleri

 

Travmalar: Direk gözü ilgilendiren darbeler, kazalar retinanın gözden ayrılması ile sonuçlanabilir. Bazı durumlarda dolaylı darbeler göz sıvısını hareket ettirerek retinanın ayrılmasına neden olabilir.

 

Kan şekeri: Kan şekerinin yüksek olması kılcal damaların dokuları yeterli miktarda beslemesine engel olabilir. Bunun bir sonucu olarak pek çok kılcal damara sahip retina kan şekeri yüksekliği nedeniyle göz dokusundan ayrılabilir.

 

İltihaplı hastalıklar: İltihap retina dokusuna zarar verebilir. Sitomegalovirüs ya da sarkoidoz gibi vücudun çeşitli noktalarında iltihaplanmalara yol açan bazı hastalıklar retinayı da etkileyebilir.

Retinanın Gözden Ayrılmasının Belirtileri

 

Flaşlar: Görüş alanının kenarlarında parlak flaşlar belirebilir. Bunun nedeni retinada bulunan sinir hücreleri üzerindeki baskıdır. Eğer flaşlar sık meydana geliyorsa bir doktora giderek gerekli testler yaptırılmalıdır. Retina gözden tam olarak ayrılmadan tedavi süreci başlatılabilir.

 

Lekeler: Görme alanında siyah lekeler oluşabilir. Bu lekeler gözün camsı katmanında bulunan hücrelerdir. Bazen lekeler örümcek ağına benzer şekilde görülebilir. Eğer flaşlarla birlikte bu lekeleri görüyorsanız retina yırtığı olasılığı yüksektir.

 

Görme alanında değişiklikler: Gözde perde, görüşün azalması retina sorunlarına işaret ediyor olabilir. Görüşü azaltan perde genellikle üst veya yan bölgelerde etkilidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...