Jump to content

Kusmanın Nedenleri Nelerdir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kusma, ağız yoluyla midenin istem dışı boşalması olarak bilinir. Belirli etkilerden dolayı mideniz içinde bulunan gıdaların ve sindirim asitlerinin oluşturduğu basıncı tutmakta başarısız olur ve böyle durumlarda yiyecekler ve sindirim asitleri yemek borusuna geri yollanır. Bunun birçok nedeni olabilir.

 

Kusma, kesinlikle hoş bir deneyim değildir. Kusmaya neden olan etkenlerden bazıları şunlardır:

 

Mide Üşütmesi

 

“Mide virüsü” olarak da bilinen mide üşütmesi bulantı, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca mide üşütmesi yüksek ateş, titreme ve vücut ağrılarına da neden olabilir. Mide üşütmesine virüssel bir enfeksiyon neden olur ve mide üşütmesi tedavisinde midenin fazla yorulmaması için hafif yiyeceklerle beslenmek önerilir.

 

Gıda Zehirlenmesi

 

Yediğiniz gıdalardan dolayı gıda zehirlenmesine neden olan bakteri toksinleri kusmaya neden olabilir. Gıda zehirlenmesine neden olan bu tür bakteri toksinleri genellikle hazır gıdalardan ve tüketim tarihi geçmiş gıdalardan vücudunuza alınır.

 

Toksin vücudunuza girdikten sonra belirtiler birkaç saat içinde başlayabilir. Gıda zehirlenmesinin belirtileri kusma, bulantı ve karın ağrısıdır. Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu hafiftir ve birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolabilir. Ancak bazı aşırı durumlarda ciddi sorunlara ve hatta ölüme bile neden olabilir.

 

İlaç

 

İlaçlar birçok yan etkiye sahiptirler. İlaçların bir yan etkisi de kusmadır. Kanser hastalarının çoğu kemoterapiye bağlı kusma ve bulantı gibi mide rahatsızlıkları yaşarlar. Bazı ağrı kesicilerde kusmaya neden olabilir.

 

Gebelik

 

Gebeliğin erken dönemlerinde kusma, oldukça kötü bir üne sahiptir. Gebelik döneminde kusmak vücudunuzda gebelik dolayısıyla meydana gelen değişikliklerden kaynaklanır. Gebelik döneminde sabah bulantıları zaman geçtikçe azalacak ve en sonunda kaybolacaktır. Ancak bazı kadınlarda sabah bulantıları gebelik süresince devam edebilir.

 

Kafa Travması

 

Kafa bölgesinden herhangi bir yaralanmada veya darbede kafanız içinde basınç artışı kusmaya neden olabilir. Ayrıca baş travmaları baş dönmesine de neden olabilir.

 

Stres ve Anksiyete

 

Bazı insanlar çok fazla stres ve anksiyete nedeniyle kusma sorunu yaşayabilirler. Kendinizi aşırı stresli hissettiğinizde derin nefes alarak ya da stres azaltma yöntemlerini kullanın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...