Jump to content

İnsan Hiç Uyumadan Ne Kadar Dayanabilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Özellikle yoğun iş temposunda özel hayatımıza yeterince vakit ayıramadığımızda bazen uykumuzdan fedakarlık etmemiz gerekebilir. Bazılarımız da uyumadan uzun çalışma sürelerine katlanmak zorunda kalabilir. Peki, insan hiç uyumadan ne kadar dayanabilir ve yaşamını sürdürebilir. Bu yazıda bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız.

 

Bilimsel araştırmalar vücudun normal olarak çalışabilmesi ve işlevlerini gerektiği gibi yerine getirebilmesi için her gün belirli miktarda uykuya ihtiyacı olduğunu ortaya koymuştur. Aslında bunun için bilimsel araştırmalara da gerek yok çünkü uzun süre uykusuz kalanlar kendilerinden bu durumun böyle olduğunu zaten bilirler.

 

Ancak her insanın yemek yemeden veya su içmeden dayanabileceği süre aşağı yukarı belli olmasına karşın uykusuzluk için belli bir süre vermek mümkün değildir. Aynı şekilde her insanın uyku ihtiyacı birbirinden farklı olabilmektedir. Vücut uykunun yeterli olduğunu düşündüğünde beyin ve organ fonksiyonları tam kapasite ile çalışmaya başlar ve uyanırız. Yapılan çalışmalar düzenli olarak 6 saatten az uyuyan insanların yaşam sürelerinin kısaldığını ve vücudun fonksiyonlarını yeterince yerine getiremediğini göstermektedir.

 

Stresin Artması

 

Beynin ve tüm vücut sisteminin dinlenmesi ve şarj edilmesi için gerekli olan uyku süresi kısaldıkça stres seviyesinin yükseldiği bilinmektedir. İnsan yeterli miktarda uyumadığı zaman stres hormonları harekete geçer ve bu ruhsal sağlık üzerinde olduğu kadar fiziksel sağlık üzerinde de olumsuz etki yapar. Bir kaç süren az uyku sonucunda beyin vücudunuzu yüksek alarm seviyesine geçirir ve stres hormonunu artırır. Stres düzeyinin yükselmesi ile kan basıncı artar ve daha önce benzeri şikayetleriniz olmamasına karşın kalp krizi, felç riskiniz yükselir.

 

Uzun Süren Uykusuzluk Sonucu Ortaya Çıkabilecek Rahatsızlıklar

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düşünme yeteneğiniz zayıflar ve beyin kendinizi koruyabilmeniz için vücudu alarma geçirir. Bu durum kısa süreli dönemlerde yararınıza olsa da uzun süre uykusuz kalırsanız bu alarm hali sürekli devam eder ve vücudunuzda bazı değişimler yaşanır. Bunların sonucunda ortaya çıkabilecek ölümcül rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir.

 

Kanser

İnme

Diyabet

Kalp krizi

 

Uykusuzluk süresi uzadıkça bu gibi ölümcül hastalıklara yakalanma riskinizde artar. Uykuyla ilgili bir diğer konu ise uyunan alanın ışıklandırması ile ilgilidir. Aydınlıkta uyuyan insanlarda başta kanser olmak üzere pek çok olumsuzlukla mücadele etmemizi sağlayan melatonin üretimi azalmaktadır. Bu yüzden uyuduğunuz yerin karanlık olmasına özen gösterin. Diğer bir uyarıda diyabet hastalarına. Gereğinden az uyuyan diyabet hastaları hormonal seviyelerde meydana gelebilecek dalgalanmalar sonucunda risk faktörlerini yükseltmektedir.

 

Batak sorduğumuz “İnsan Hiç Uyumadan Ne Kadar Dayanabilir?” sorusuna geri dönersek bunun cevabı kesin olarak verilememekte ve kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Ancak yazımızda da açıklamaya çalıştığımız gibi insanın uykusuzluğa dayanması değil de uykusuzluk sonucu olabilecek hastalıklara hazırlıklı olması gerekmektedir. Yani tek başına uykusuzluk ölüme neden olmaz ancak sürekli uykusuzluk sonucunda yaşanan ölümcül rahatsızlıklar ölüme kadar gidebilecek hastalıklara sebebiyet verir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...