Jump to content

Göz Rengi Nasıl Oluşur?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dünyada yaşayan milyonlarca insanın yüz yapısı, burnu, ağzı birbirinden farklıdır. Özellikle gözlerde birinin mavi, yeşil, kahve hatta iki gözü birbirinden farklı olanlarda vardır. Gözün renginin farklı olmasının görme fonksiyonları açısından hiçbir önemi yoktur. Peki her insanın gözleri neden farklı renktedir?

 

Göz renkleri neden farklıdır?

 

İnsanlarda göz rengi iris tabakasının rengi ile ortaya çıkar. İris, gözbebeğinden aldığı ışığı arka tarafa atan bir mekanizmadır. Işığın şekline ve göze olan açısına bağlı olarak kaslar yardımıyla daralıp, açılma hareketi yapar. İrisi renklendiren şey renk pigmentleridir. Çünkü iris renksiz ya da saydam olsaydı göze gelen ışık dışarıya yansıyacak ve görmemiz kusurlu olacaktır. Bu tabaka renkli olarak ışığın dışarı yansımasına engel olmaktadır. İris dahil olmak üzere vücudumuzda tüm renkleri ayarlayan melanin isimli pig

 

mentlerdir. Bu pigmentlerin fazla olması kahverengi gözleri yaratır. Bu en sağlıklı göz rengi olarak kabul edilir. Melanin pigmentinin az olması mavi renk gözleri, yağlı az sayıda pigmentler ise yeşil gözleri oluşturur. Daha çok genler ile belirlenen göz rengi tene göre de değişir. Örneğin koyu tenli ve koyu saçlı insanlarda melanin pigmenti çok fazla üretilir bu nedenle gözleri %90 koyu renk olur. Fakat, aile içinde ve genlerde mavi renk varsa koyu tenli bir insanda da mavi renk göz olabilir. Dünyada göz rengi olmayan tek insanlar da albino dediğimiz beyaz saçlı ve saydam gözlü insanlardır. Bunun nedeni melanin pigmentinin vücutta hiç üretilmemesidir. Melanin pigmentinin oluşturduğu rengin görme için tek faydası ışığı yansıtmamasıdır. Bunun dışında hiçbir etkisi yoktur.

 

Bebeklerin göz rengi neden hep mavidir?

 

Yeni doğan bebeklerin gözleri genelde hep mavi algılanır. Zamanla normal göz rengi oluşur bunun nedeni, doğduğumuzda pigment üretiminin başlamasıdır. Göz ışığın rengini yansıtacağından bebeklerde göz rengi mavi-lacivert olarak görülür. İki gözün farklı renklerde olması ise tamamen genetik nedenlidir. Zaman içinde yetişkinlik döneminde göz renginin değişmesi bazı hastalıklara neden olabilir. Bu tip durumda bir doktora danışmakta fayda vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...