Jump to content

Ölü Dil Nedir - Ölü Dil Hakkında...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ölü dil, daha önce konuşulmuş olup artık konuşulmayan ve konuşanı da kalmayan dildir; Trak, Sümer, Elam, Hatti, Hitit ve kısmen Ubıhça, yani Vıbıh (Убых) dilleri gibi.

 

Dilin Ölmesi Süreci

Bir dili, anadili olarak konuşan kitle ikinci bir dil öğrenir, ikinci dili anadilinden daha geçerli ya da önemli bir dil olarak görmeye başlarsa, zaman içinde birinci dil (anadili) gücünü ve işlevini yitirmeye ve konuşulmamaya başlanır, sonunda da konuşulmaz olur. Bu olgu bir süreç içinde dozu artarak gelişir ve toplumsal anlamda süreç hemen hemen aynı sıralarda, dilin artık konuşulur olmaktan çıkması biçiminde tamamlanır. Bazı bireysel direnmeler görülse bile, güçlü bir müdahale olmadığı sürece, bu tür bireysel çıkışlar süreci kesintiye uğratamaz. Anadilini konuşmayı bırakmış ve asimile olmaya başlamış olan ana kitlenin dışında ve ana kitleden ayrı yerlerde izole olmuş halde yaşayan, yani ana kitlenin terk ettiği dili, bu olgudan habersiz olarak izole yerlerde konuşmayı sürdüren gruplar varsa, bunlar ana kitle ile yakın ilişki içinde olmadıklarından anadilini konuşmayı bir süre daha sürdürebilirler.

 

Dilin Yaşaması ya da Korunması Sorunu

Anadilinin yaşaması, yani ölü dil haline gelmemesi için, günümüz koşullarında bir devlet desteği bulunması ya da en azından anadiline yönelik ve devlet makamlarından gelme baskıların olmaması, özellikle anadilinin kamu yaşamına da taşınabilmesi gerekir.

 

Asimilasyon (ölüm) süreci içine giren bir dil, önlem alınmadığı takdirde yok olur. Anadilini yitiren ana (büyük) kitle, kendinden ayrı ya da ana kitleden kopuk olarak başka yerlerde ve izole biçimde henüz anadilini konuşmakta olan küçük kalıntı gruplarını da, temas kurması halinde olumsuz anlamda etkileyip, o küçük yerlerde de anadilinin bırakması sürecini hızlandırabilir. Sonunda birinci dili (anadilini) bilen, ama konuşmayan ve çocuklarına da öğretmek istemeyen ya da öğretemeyen bireylerin ölümüyle de, anadili ölü bir dil haline gelir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Küpelasyon Nedir? Küpelasyon Hakkında...

   Küpelasyon nedir? Küpelasyon hakkında   Kupelasyon, altın, gümüş ve diğer bazı soy metallerin cevherlerinin analizinde ve altınların ayarlarının kontrol edilmesinde kullanılan en yaygın, doğru ve eski metottur. Bu analiz tekniğinde kupel adı verilen çimento yada topraktan yapılmış küçük potalar kullanılır.Yöntemin adı da buradan gelmiştir. Hassasiyet diğer metodlara nazaran çok yüksektir ancak analiz esnasında numunenin hasara uğratılması en büyük dezavantajıdır.

   , Yer: Genel Kültür

  • Volan Nedir - Görevi Hakkında...

   Volan Nedir - Görevi Hakkında   Krank miline bağlı krankın hareketi ile direkt dönen ve ateşleme zamanında aldığı gücü diğer zamanlarda motorun dönmesi için harcayarak hareketinni devamlılığını sağlayan büyük silindirik dişlidir.Krank mili ile birlikte motorun dengesini saglar.   Çoğu modelde marş sistemi için gerekli ilk hareket marş dinamosu ile volandan verilir. Şekli, vantilatörü andırmaktadır.   Malzemeleri genelde dökme demirden olur. Arızaları ise ' Eğiklik, Çatlaklık, Sürtünmedir'.

   , Yer: Otomobil

  • Kıl Nedir? Kıl Hakkında Bilgi...

   Kıl Nedir? Kıl Hakkında Bilgi   Kıl, bazı hayvanların ve insanın derisinin belirli yerlerinde çıkan sertçe ve kalınca tüy. Kıl, omurgalılarda memelilere özgü bir üst deri ürünüdür. Kıllar bazı bölgeler dışında vücudun hemen hemen tüm yüzeyinde çıkar. Ayak tabanı, avuç içi, göbek kesimi kıl çıkmayan bölgelerdir. Kıllar epidermisin ters dönmüş bir eldiven parmağı gibi derinin derin katlarına girmesiyle oluşturdukları keseler içine yerleşmiştir.   Bu keselere kıl folikülleri denir. Kıl foliküll

   , Yer: Ansiklopedi

  • Narkolepsi Nedir? ve Narkolepsi Tedavisi Hakkında Bilgiler...

   Narkolepsi Nedir? ve Narkolepsi Tedavisi Hakkında Bilgiler   Narkolepsi aniden uykuya dalma hastalığı olarak özetlenebilir. Filmlerde gördüğümüz, beklenmedik bir anda derin uykuya geçen karakterler aşağı yukarı gerçeği yansıtmakla birlikte narkolepsinin ilaçla büyük oranda tedavisi mümkün.   Narkolepsi ilk olarak 1880 yılında Jean-Babtiste Gelineau tarafından nörolojik bir uyku bozukluğu olarak tanımlanmıştır. Bu uyku bozukluğunda kişi gün içinde 15 dakika ile 1 saat arasında sürelerde, tekr

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Antikor Nedir - Antikor Üretimi Hakkında...

   Antikor Nedir - Antikor Üretimi hakkında   Antikor Nedir? Bağışan ya da Antikor, çok hücreli hayvansal organizmaların bağışıklık sistemi tarafından; kendi organizmalarına ait olmayan organik yapılara karşı geliştirilen glikoproteinin yapısındaki moleküllerdir. Bu moleküller organizmayı yabancı moleküllerin yol açması muhtemel zarar verici etkilere karşı erkenden uyararak koruyuculuk sağlarlar. immünglobulinler; IgG, Igm, Iga, IgD, IgE tipleri vardır.   Antikorla olan savunma, akyuvar hücrel

   , Yer: Ansiklopedi

×
×
 • Yeni Oluştur...