Jump to content

Kirpik Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kirpiklerin koparak dökülmesi ve fazla miktarda kirpik kaybına yol açan madarosis en sağlıklı insanlarda bile görülen bir sorundur. Bu gibi normal nedenler dışında kirpik kaybının altında hipotiroid gibi daha ciddi sağlık sorunları olabilmektedir. Eğer bir şüpheniz varsa bir doktora giderek muayene olmalısınız. Normal ve her insan da görülen dökülmeleri azaltmanın yolu ise doğru makyaj ürünlerini kullanmak, güneşte güneş gözlüğü takmak ve kişisel hijyene özen gösterip gözleri ovamamaktır.

 

Fazla miktarda kirpik dökülmesini önlemek için kullandığınız makyaj ürünlerin cilt tipinize uygun olması gerekiyor. Cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilecek ürünler ellerinizle gözlerinizi kaşımanıza ve dolayısıyla kirpiklerin kopmasına neden olabilir. Ayrıca bu ürünler kolay çıkarılabilmeli. Çıkarmak için fazla ovmanız gerekirse yine kirpikleriniz dökülebilir.

 

Piyasada kirpikleri daha dolgun ve uzun göstermek için pek çok ürün bulunuyor ancak kirpik dökülmesini engellemek bunları en azından bir süre kullanmayın. Fırçalar, eyeliner, maskara gibi ürünler kirpikleri yıpratır. Makyajınızı çıkarırken mutlaka yumuşak bir pamuk parçası kullanın ve çok fazla bastırmayın.

 

Kirpiklerin çok fazla miktarda güneşe maruz kalması onların zayıflamasına neden olabilir. Güneşe çıktığınızda ya da deniz kenarında şapka veya güneş gözlüğü kullanın.

 

Doktorunuza kirpikleri uzatan ve dolgunlaştıran Latisse için danışabilirsiniz. Ayrıca yüz kılı köklerinde görülen bazı parazitler, arpacık gibi sorunlar için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

 

Bazı insanlarda obsesif kompülsif davranış sorunları nedeniyle kirpikleri, saçı, kaşları çekerek kopartmak gibi bazı olumsuz davranışlar görülmektedir. Bu hareketler bilinçli yapılmadığı için sizde böyle bir alışkanlık olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...