Jump to content

Yeni Tehlike Mers Virüsü!


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=2]BELİRTİLERİ EBOLAYA BENZEYEN BU VİRÜSTEN NASIL KORUNURUZ?[/h]

16729.jpg

 

[h=3]Türkiye’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden kişinin ebola virüsü nedeniyle öldüğü düşünülüyordu. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada mers (corona) virüsü taşıdığının tespit edildi. Açıklamayla 'ebola gibi bir virüs mü?' sorusu endişeye düşürdü.[/h] Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, virüsün develerden insanlara geçtiğini söyledi. Ülke genelinde 2,5-3 milyon hacının gelmeye başladığını hatırlatan Ünal, ‘’Çok yakın temas olacak. Bütün dünya tetikte bekliyor. Bulguları halsizlik, üst salonumun yolu enfeksiyonu, hapşırık ateş ve burun akıntısı ile başlar. Sonra bildiğimiz zatürre tablosuna döner. Öksürük artar, hafif bir balgam ilave olur. Salonum yolu yetmezliği, akciğer yetmezliği tablosuyla ölüme yol açar. Yüzde 35-40 ölüm oranı var.’’ dedi.

[h=4]Mers virüsü nedir?[/h] Halk arasında yoğun endişeye yol açan Mers diğer adıyla Corona virüsü Orta Doğu Solunum Sendromu’dur. Bu virüs 2012 yılında Suudi Arabistan'da tespit edilmiştir. Bu virüsle enfekte olan insanların çoğunda ağır akut solunum sistemi rahatsızlıkları gelişmiştir. Ateş, öksürük ve nefes darlığı gözlemlenmiştir. Bu virüsün bulaştığı hastaların yaklaşık olarak yarısı hayatını kaybetmiştir. Hastaların çok az bir kısmı hafif belirtilerle atlatmıştır.

[h=4]Mers virüsün temel özellikleri nelerdir?[/h] Yaygın virüslerdendir. Mers virüsleri çoğu zaman hafiften orta dereceye üst solunum sistemi enfeksiyonlarına yol açarlar. Bulaşma yolları, görüldüğü mevsimler, semptomları da diğer üst solunum sistemi enfeksiyonları gibidir.

[h=4]Virüsün enfeksiyonlarından nasıl korunabiliriz?[/h] Virüse karşı koruyucu herhangi bir aşı bulunmamaktadır. Enfeksiyon riskini azaltmanın başlıca yolları ise;

 

  • Su ve sabunla sık sık ellerin yıkanması,
  • Gözlere, ağıza ve buruna dokunulmaması,
  • Hasta insanlarla yakın temastan kaçınılması gereklidir.

[h=4]Eğer kişinin kendisi bu virüse yakalandıysa;[/h]

  • Hastayken evde kalmalı,
  • Başkalarıyla yakın temastan kaçınmalı,
  • Hapşırırken ya da öksürürken ağızı ve burunu kapamalı,
  • Objeleri ve yüzeyleri temiz ve dezenfekte tutmalı.

İHA

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...