Jump to content

10 Efsanevi Ve Gizemli Kılıç


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dünya tarihi efsanelerle doludur ve bu efsaneler içerisinde kahramanlar gibi silahları da baş rollerde oynar. Genelde her kültürde kılıçların önemli yeri vardır. Kazanılan savaşlarda efsane ve gizemli olduğu söylenen bazı kılıçlardan bahsedilir.

 

1- BALMUNG

 

11.jpg

Odin’in ikiye bölünen kılıcının (Gram) Siegfried tarafından birleştirilmesiyle oluşan sihirli kılıçtır. Siegfried’ın Hagen tarafından öldürülmesinden sonra kılıç Hun imparatoru Atilla’ya geçmiştir.

 

 

2- KUSANİGİ

 

21.jpg

Japon mitolojisi’ndeki efsanevi kılıçlardan biridir. Çeşitli video oyunlarında da yer verilen kılıç, katanaya benzer güçlü bir kılıçtır. Japon efsanelerinde ve geleneklerinde önemli bir yere sahiptirler.

 

 

3- DURANDAL

 

31.jpg

Fransız kahraman Roland’ın kılıcının ismidir. Efsaneye göre bu kılıç sayesinde hiç bir savaş kaybedilmemiştir. 12. yüzyılda Roland kılıcını uçurumun kenarından fırlatmıştır ve kılıç kayalıklara saplanmıştır.

 

 

4- MURAMASA’NIN KILICI

 

41.jpg

Japon tarihinde efsanevi iki katana tipi kılıç türünden birisidir. Efsanelerde kötülükler için kullanıldığı söylenir. Uzunluğu 60 ile 73 cm arasında değişmektedir ve samuraylar için kullanılması en zor ve tehlikeli olan kılıçlardan birisi olmuştur.

 

 

5- MASAMUNE

 

51.jpg

Masamune, diğer katana tipi bir kılıç türüdür. Masamune isimli bir demir ustasının yaptığı bu kılıç, Japon tarihinin en güçlü ve keskin kılıçlardan birisi olarak bilinir. Efsaneye göre bir kayaya vurulduğunda o kayayı ortadan ikiye ayıracak keskinliktedir.

 

 

6- JOYEUSE

 

61.jpg

Fransızların ünlü kralı Şarlman’ın kılıcıdır. Joyeuse ismiyle bilinen kılıç, Şarlman ile beraber görülmüştür. Efsanevi kılıç bugün Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

 

7- WILLIAM WALLACE KILICI

 

71.jpg

İskoç tarihinin özgürlük için canını veren ulusal kahramanı William Wallace’ın kılıcıdır. Efsanevi özgürlük savaşçısı William Wallace, bu kılıçla girdiği çoğu savaştan zaferle ayrılmıştır ve idam edilmesine rağmen halkının özgürlüğe kavuşmasında büyük rol oynamıştır.

 

 

8- GOUJIAN’IN KILICI

 

81.jpg

Çin’in efsane kahramanlarından birisi olan Goujian’ın kılıcıdır. Arkeologlar tarafından 1965 yılında bulunan bu kılıcın kayıp bir Çin medeniyetinden kalma olduğu söyleniyor. 2000 yıl önce yapılmasına rağmen bulunduğunda hiç bir zarar görmediği anlaşılmıştır.

 

 

9- 7 DALLI KILIÇ

 

91.jpg

Asya kıtasında efsanevi olarak bilinen sıradışı bir kılıçtır. Tam olarak kime ait olduğu bilinmeyen bu kılıcın, Çin, Kore ve Japon mitolojisinde yer aldığı ve efsanevi bir kılıç olduğu söylenmektedir.

 

 

10- TAŞA SAPLANAN KILIÇ

 

101.jpg

Efsanevi Britanya Kralı Arthur’un taşıdığı, Glaston Gölü ve Avalon Adası’nın Leydisi Vivien tarafından kendisine verilmiş olan kılıçtır. Yeryüzüne düşen bir meteorun madeninde yapıldığı söylenen kılıcı, Kral Arthur saplandığı taştan çekip çıkarma başarısını göstererek, gücünü ve hakimiyetini ispatlamıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...