Jump to content

Gaz Sancısı Nedenleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Alınan gıdaların sindirimi sırasında belirli miktarda gaz oluşması normal bir durumdur. Ancak fazla gaz üretimi midede sancılara neden olur. Bu yazıda gaz sancısı nedenleri hakkında genel bilgiler bulabilirsiniz.

 

Gaz ağrısı genellikle midenin aşırı şişmesi sonucunda kasların ve organların baskılanması sonucunda oluşmaktadır. Midede oluşan gaz doğal yollarla atılamıyorsa sancılara neden olacağı için bazı önlemler almak gerekir.

 

Gaz Sancısı Nedenleri

 

Gaz sancısı nedenleri arasında en sık rastlananı fazla miktarda yemek yemek ve gaz yapma özelliği bulunan gıdaları aşırı miktarda tüketmektir. Yağlı yemekler, karbonhidrat yününden zengin olan besinlerin fazla tüketmek midede gaz oluşumuna ve gaz sancısına neden olmaktadır.

 

Gaz yapan gıdalar arasında süt ve süt ürünlerini, muz, brokoli, fasulye, gazlı içecekler, karnabahar, lahanayı sayabiliriz. Genel olarak gaz probleminiz varsa bu gıdaları az miktarda tüketmeniz tavsiye edilir.

 

Ağız yoluyla fazla miktarda hava yutulması durumunda midede gaz birikimi artacak ve bu da gaz sancısına neden olacaktır.

 

Fazla hava yutulması hızlı yemek yemek ve yemek sırasında ağızdan nefes almak, uzun süreli sakız çiğnemek gibi nedenlerden oluşmaktadır.

 

Gıda alerjisi gaza ve gaz sancısına yol açabilir. Özellikle süt ve süt ürünlerine az toleranslı bünyeler bu ürünlerin az miktarda tüketildiği durumlarda dahi aşırı miktarda gaz birikimine yol açabilir.

 

Öğün atlamak ve mideyi uzun saatler boyu boş bırakmak gazın oluşma nedenlerinden biridir. Özellikle boş mideye gazlı içecekler, kahve ve çay içmek gaz sancısına neden olur.

 

Kaygı, stres ve depresyon gibi ruh halleri sindirim sisteminde düzensizliklere ve midenin fazla miktarda gaz üretmesi nedenleri arasındadır.

 

Gebelikte gaz sancısı genellikle progesterone hormonunun aşırı miktarda üretiminden dolayı oluşmaktadır. Bu hormon sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olarak gazın birikmesine sebep olur.

 

Belirli ilaçların gaz oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Bu ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza danışarak başka ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...