Jump to content

Sadece Sinop'luların Anlayabileceği 10 Şey


Melâl

Önerilen Mesajlar

sinop-800x600.jpg

 

Antik Çağ’da, Paflagonya bölgesi içinde kalan Sinop’un saptanabilen en eski adı, Sinopedir.

Ayrıca doğal liman özelliğindeki ilimizde birçok sanat ve düşünür yaşamıştır. Medeniyetlere ağırlık yapan şehrimiz tarihi açıdan önemlidir.

Kalesi de meşhur olan ilimizin, Sinop Kalesi daha çok cezaevi olarak ün kazanmış bir tarihsel yapıdır. Özellikle edebiyat ve siyaset alanında ün kazanmış ve çeşitli nedenlerle yargılanıp hapse makûm edilmiş birçok kişi bu cezaevinde yatmıştır. Bu kişilerden biri de ünlü öykü ve roman yazarı Sabahattin Ali’dir… İlkçağ düşünürlerinden Diyojen Sinop doğumludur. Darphane sorumlusu olan babasıyla birlikte sahte para basmakla suçlanan Diyojen’in Sinop’tan sürgün edildiği bilinir. Şimdi Sinop’a özel sohbetleri sıralayalım. Eksikleri bize bildirin.

 

 

1. Malum herkes “deniz çocuğudur”. Denizde doğar, denizde ölürüz. Hastanemiz de, mezarlığımız da deniz manzaralıdır, siz düşünün yani.

 

 

2. Üstelik millet girecek deniz bulamazken bizde iki tane vardır; “Ön deniz, arka deniz”.

 

 

3. “Cevizli Mantı” diyince tadını bilmeyenlerin yüzünde oluşan garip ifadeyi, birde yedikten sonra görmeniz lazım.

 

 

ozgklf96x72tbg.jpg

 

giphy.gif

 

4. Yaz geceleri “...bar” da başlayan eğlence sabah köşe başındaki çorbacıda sonlanır.

 

 

5. Kafa yapan üzüm suyunun fazla kaçtığı zamanlarda “Aldırma gönül aldırma” diyip kendimizi teselli etmesini de biliriz evvel Allah.

 

 

DSC02652.JPG

( SİNOP CEZAEVİ- SABAHATTİN ALİ KOĞUŞU)

 

6. Öyle ünlü marka (antiz kuntiz) kahvecileri de bilmeyiz, “Yalı Kahvemiz” hepimize yeter. Öyle ki ister kahvaltımızı yaparız ister okeyimizi, batağımızı çeviririz.

 

 

7. Ayıptır söylemesi hepimiz biraz artistiz. Hatta ünlü bir oyuncunun, Sinopluların ilgisizliğine şaşırıp “Neden kimse benimle konuşmak, fotoğraf çektirmek istemiyor?” sorusunun üzerine “Sinoplular zaten artist” diyecek kadar da “Diyojen”iz.

 

 

giphy.gif

 

anafoto.jpg

 

8. Tatil için Sinop’a yeni gelen birisine “Ne zaman gidisin?” diye sormamız aslında o kişinin hemen gitmemesini, daha çok kalmasını istememizdendir.

 

 

9. Türkiye’de ki tek “fiyort” bizdedir. İster “küflü” yakalanır, isterse de midye toplanır.

 

 

sinop.jpg

 

10. Güneşin Türkiye’nin en kuzeyi “İnce Burun” üzerinden batarken oluşturduğu güneş yolunu “Şahin Tepesi”nden izlerken ilk defa görmüş gibi büyüleniriz.

 

 

26.jpg

 

388677b.jpg

 

200.gif

 

Sevgiler Sinop...9_9

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Sadece İstihare ve Rüya

   Arkadaşlar daha önce ıstıhareyle ilgili bi iki konu açtım..bildiğim yöntemleri anlattım.. istihare ya da istenileni görme rüyalarına ..ve genel anlamda rüyalara meraklıyım... sizden ricam siz degerlı arkadaslarımın bildikleri denedikleri ya da duydukları bütün bu tarz istihare ve rüya görme durumlarını paylaşmaları..ayrı başlık actım cunku dıkkat cekmeyı ve sadece burda toplanmasını istıyorum... yaptıklarınızı eger sonuca ulaşabildıysenız sonuclarıyla bırlıkte buraya yazarsanız cok mınn

   , Yer: İstihare Bölümü ve Yorumlar

  • Sadece bayanların kullanacağı sevgi evlilik için dua

   Ahmet ed deyrebi hz lerinin mücerrebatı Deyrebbi kitabından aldım.güvenilirdir fazlada zor değildir Şunlar Yazılır ve Kendir tütsüsü ile tütsülenip Sağ pazu da taşınır         نهش ۲ نهش ۲ كهل ۲ مارش ۲ يارش ۲ سروش ۲ هوش ۲ نوش ۲ نواش ۲ نهزاش ۲ انحلت عقدة فلانة بنت فلانة ورغب فى خطبتها كل من رآها بحق هذه الاسماء العظيم وبألف الف لا حول ولا قوة إلا بالله العلى العظيم وصلى الله على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه وسلم (birinci kısma senin adın ikinci yere anne adı sadece bayanlar içindir ) ()

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • Etkili Olduğunu Düşündüğüm Sır Gibi Saklanan Ayet.. (Sadece Estanbul'da)...

   Arkadaşlar bu ayeti kerim'e Süleyman Hilmi Tunahan Hz. lerinin Talebeliğinden Hoca Olanlar okuyorlarmış. Ama nedense talebelerine bile öğretmekten çekinmişler.. Ama ben bunu öğrendim ve paylaşıyorum neden derseniz ilim paylaşıldıkca güzeldir.. Herkez kendinden sorumludur biz güzel olanı yapalım..   Bu Ayeti kerimeyi ne niyetle okursanız. O sizin için gerçekleşir ve af olunurmuşssunuz. Ki Ayetin Anlamıda buna gayet açık   Ayet'te dikkat çeken en önemli özellik anlamı.. dikkat çeken bir özelli

   , Yer: Dilek Duaları

×
×
 • Yeni Oluştur...