Jump to content

Cildiniz Yağlıyken Kurumaya Mı Başladı?


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=3]Genetik faktörler, beslenme tarzı, iklim şartları, yaşam koşulları, hormonlar ve stresin cilt tipini belirlemede en önemli etkenler olduğunu söyleyen Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Cansel Köse Gürer, yaşla birlikte değişebilen cilt tipi ve bakımı hakkında bilgi verdi.[/h] “Cilt tipimiz yaşam boyu sabit kalmaz. Yaşla birlikte, iklim değişiklikleri ve yaşam tarzının değişmesiyle birlikte cilt tipinde de farklılıklar oluşabilir. Yaşamının bir dönemi çok yağlı bir cilt tipinde olan bir kişi giderek kuruyabilir veya hassas cilt tipine dönüşebilir.

Cilt sağlığımız için bazı faktörlere dikkat etmek gereklidir. Temel olarak cilt bakımı 3 önemli basamaktan oluşur.

 

1. Cilt temizliği

 

2. Cildin nemlendirilmesi

 

3. Yaşlandırıcı ve leke yapıcı etkilerinden dolayı güneşten ve diğer zararlı etkenlerden (sigara, kuru hava vs…) korunması

 

Bu 3 ana temel cilt bakımına ek olarak çeşitli maske ve bakımlar da kullanılabilir. Örneğin; son dönemde ev şartlarında yapılan popüler karbonat maskesi normal - yağlı ciltlerde kullanılmaktadır. Karbonat bazik bir maddedir. Kabartma tozundan farklıdır. Ton düzenleyici ve sıkılaştırıcı ve hafif soyucu etkileri vardır. Ancak her cilt tipine uygun değildir. Kuru ve hassas ciltlerde, kılcal damarlanması olan ciltlerde ters etkileri olabilmektedir. Kimyasal reaksiyon sonucu hasarlanmalar, kızarıklıklar ve lekeler oluşabilir. Kişinin cilt tipini iyi analiz etmesi, neye ihtiyacı olduğunu belirlemesi, daha da iyisi uzman doktorundan tavsiyeler ile cilt sağlığını koruması ve bakımını yapması önemlidir.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...