Jump to content

Kader Abdolah


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kader Abdullah (Farsça: قادر عبدالله ), İran kökenli Felemenkçe yazan bir yazardır. 1954 yılında İran'da doğdu. Tahran Üniversitesi’nde fizik öğrenimi gördü ve öğrenci hareketine aktif olarak katıldı. 1988 yılında siyasal nedenlerden dolayı ailesiyle birlikte İran’dan Hollanda’ya kaçtı. Bugün Amsterdam’da yazar olarak yaşamaktadır. Gizli Yazı (Spijkerschrift, 2000) adlı romanı Türkçeye çevrilmiş ve İstiklal Kitabevi tarafından 2006 yılında yayımlanmıştır.

 

 

Kader Abdullah, yazarın takma adıdır ve öldürülmüş olan iki arkadaşının adlarından oluşur. Yazarın gerçek adı, Hüseyin Secadi Gemmahami Farahni'dir. Çok ödüllü bir yazar olan Kader Abdolah'ın Gizli Yazı dışında, De adelaars (1993; Kartallar), De meisjes en de partizanen (1995; Kızlar ve Partizanlar), De reis van de lege flessen (1997; Boş Şişelerin Yolculuğu), Mirza (1998), Een tuin in de zee (2001; Denizde Bir Bahçe), Portretten en een oude droom (2003; Portreler ve Eski Düşler), Karavaan (2003; Kervan) gibi yapıtları vardır.

 

 

Mirza rumuzuyla günlük gazete "De Volkskrant"a haftalık köşe yazıları yazmaktadır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...