Jump to content

Abdiveli Şeyh Ahmed


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Abdiveli Şeyh Ahmed (d. 1959), Ayrıca Abdiveli Şeyh Ahmed Muhammed olarak bilinen, Somalili bir ekonomist, diplomat ve politikacı. Somali Başbakanı olarak atanmıştır.

 

 

Ahmed, 1959 yılında, Somali'nin güneyinde, Gedo bölgesinde Bardera'da doğdu. Marehan Darod klanındandır. 1991 yılında iç savaş patlak verdiğinde Kanada'ya taşındı. Somali ve Kanada çifte vatandaşlığına sahiptir. Ayrıca, Etiyopya, Cibuti, Mısır, Yemen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Zambiya, Kenya ve Malezya gibi diğer ülkelerde yaşamış ve çalışmıştır.

 

 

Abdiveli Şeyh Ahmed akıcı Somalice, Arapça, İtalyanca ve İngilizce konuşabilmektedir. Ayrıca Fransızcasıda iyidir. Ahmed evli ve çocukları var.

 

 

Eğitimi

 

 

Abdiveli Şeyh Ahmed, lise sonrası eğitimi için, Mogadişu Somali Ulusal Üniversitesi (SNU) İktisat bölümünü kazandı.Daha sonra, Ottawa Algonquin College'de okudu. Bilgisayar Programcılığında diplomasını aldı. Sonradan Ottawa Üniversitesi'nde okudu. Orada, İktisat bölümünde M.A. derecesş kazanarak doktorasını yaptı.

 

 

Ayrıca, ABD ve diğer devlet kurumlarında birçok profesyonel diplomaları bulunmaktadır. Bunlar arasında Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), Proje Planlama Diploması, Proje Yönetimi Diploması ve USDA Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim Servisi'nden (Aphis) Hayvan Sağlığı Yönetimi Diplomaları bulunmaktadır.

 

 

Kariyeri

 

 

1984 yılından 1990 yılına kadar, Mogadişu Hayvancılık Pazarlama ve Sağlık Ajansı Genel Müdürü oldu.

 

 

1991 ve 1998 yılları arasında, MISK Enterprises, Cibuti'de, San'a ve Nairobi'de hayvancılık ihracat firmasında Genel Müdür olarak görev yaptı.

 

 

Ahmed, daha sonra 1998-2003 yılları arası Kanada'da Ottawa Üniversitesi Uluslararası Kalkınma Bankası ve Ticaret Ekonomi Analisti olarak çalıştı.

 

 

Kızıldeniz Hayvancılık Ticaret Komisyonu - 2003-2006 yılında, Afrika Birliği'nin Hayvan Kaynakları Inter-Afrika Bürosu 'nda (IBAR) Program Yöneticisi oldu.

 

 

Ahmed, sonradan 2007 ve 2009 yılları arasında Lusaka'da ve Güney Afrika'da Kıdemli Hayvancılık ve otlatıcılık Danışmanı olarak görev yapmıştır.

 

 

2010 yılından itibaren 2013'e kadar, Cidde İslam Kalkınma Bankası Kıdemli Tarım ve Kırsal Kalkınma Görevlisi olarak görev yaptı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...