Jump to content

Alassane Ouattara


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Alassane Dramane Ouattara (d. 1 Ocak 1942, Dimbokro), Fildişi Sahilleri Devlet Başkanı olan bir Fildişili politikacı. Mesleği bir iktisatçı olan Ouattara, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası için çalıştı. Kasım 1990 - Aralık 1993 tarihleri arası Fildişi Sahillerinin Başbakanlığını yaptı. 1999'da Cumhuriyetçilerin (RDR) siyasi parti başkanı oldu.

 

 

Ouattara 2010 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde RDR adayı olarak ilk turda ikinci oldu. İkinci turda görevdeki Cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo ile karşı karşıya kaldı ve seçim sonuçlarında hem Ouattara ve Gbagbo zafer kazandıklarını iddia etmeleri tartışmalara neden oldu.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de dahil olmak üzere Fildişi Sahilleri dışındaki çoğu egemen yetkililer, Ouattara'nın iddiasının geçerliliğini kabul ettiler ve ülkenin yeni seçilen Cumhurbaşkanı olarak onu tanıdılar. Büyük bir siyasi kriz ve başlayan olaylar eski devlet başkanı Gbagbo'nun yakalanması ve 11 Nisan 2011 tarihinde tutuklanmasıyla sona erdi. Ouattara resmen 6 Mayıs 2011 tarihinde anayasa yetkilileri tarafından yemin ederek görevine başladı.

 

 

Ouattara 1967 yılında ekonomi alanında iki yüksek lisans ve Pennsylvania Üniversitesi'nde 1972 yılında ekonomi alanında doktora yapmıştır. 1973-1968 yılları arasında Washington'da Uluslararası Para Fonu'nda bir ekonomist olarak görev yaptı. Kasım 1984 - Ekim 1988 yılları arasında IMF Afrika Bölümü Direktörü oldu. Mayıs 1987 yılında IMF Murahhas Danışmanlığı yaptı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...