Jump to content

Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıl Olur


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Boşanma sırasında mal paylaşımı nasıl olur? Evlilik birliği içindeki borçlanmalar nasıl bir hukuksal sürece tabi tutulur? Avukat Saliha Ersöz Baştaş Kadınvekadın okurları için anlattı.[/h]

Taraflar boşanma davası esnasında mal paylaşımına ilişkin bir anlaşmaya varamadıkları, bir protokol yapmadıkları sürece mal paylaşımı için ayrı bir dava ikame ederler.

Yeni Türk Medeni Kanunu 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girmiş olup;

- 1 Ocak 2002 tarihinden evvel alınan mallar için, mal ayrılığı rejimine göre malların tasviyesi gerçekleşir.

- 1 Ocak 2002 tarihinden sonra alınan mallar içinse, yasal mal rejimimiz olan edinilmiş mallara katılma rejimine göre malların tasviyesi gerçekleşir.

Eşler mal ayrılığı ve paylaşmalı mal ayrılığını seçmişler ise, kendi borçlarından dolayı şahsi mal varlığı ile sorumludurlar. Edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olanlarda ise eşlerden birinin borca batık olması durumunda diğer eş aile mahkemesine başvuruda bulunarak mal ayrılığı rejimine geçişi isteyebilmektedir.

 

Evlilik devam ettiği sürece bir eşin, diğer eşin borçlarından sorumluluğu sadece mal ortaklığı rejiminde söz konusu olabilmektedir. Herhangi bir mal rejimi söz konusu olsa bile bir eş, evlilik devam ettiği sürece diğer eşin mallarından sorumlu olması mümkün değildir, bahsettiğimiz mal rejimi haricinde.

Yalnız şu da unutulmamalıdır; eşlerden herhangi birinin borcundan dolayı ortak konutta hacze gidilebilmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...