Jump to content

Uçuk Tedavisi İçin Doğal Yöntemler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Uçuk, herpes simpleks virüsünün neden olduğu ve enfeksiyon kategorisinde yer alan bir cilt hastalığıdır. Genellikle ağız çevresinde, dudak üstünde, gözlerde, ellerde ve genital bölgelerde görülür.

 

Direk temas yoluyla bulaşan herpes virüsü önce kabarcıklara, daha sonra bu kabarcıkların yaraya dönüşmesine neden olur. Uçuk nedeniyle yaşanan belirtiler genellikle hafif ve orta derecelidir ancak yayılması durumunda daha ciddi rahatsızlıklar doğurabilir. Uçuk tedavisinde merhemler kullanılmaktadır ancak küçük uçuklar için doğal tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

 

Uçuk Virüsleri

 

Herpes virüsünün bilinen yaklaşık 8 türü vardır. Aşağıdakiler en sık rastlanan virüs türleridir.

 

Herpes Simpleks Virüsü-1 (HSV-1): Bu virüs oral uçuğa neden olur. HSV-1’in yol açtığı enfeksiyonlar çoğunlukla dudak, ağız ve bazen de göz çevresinde yaralara yol açar.

 

Herpes Simpleks Virüsü-2 ((HSV-2): Genital bölgelerde uçuğa yol açan virüstür. Su toplayan kabarcıklar ve genital bölge çevresindeki yaralardan sorumludur.

 

Herpes Varisella Zoster Virüsü: Bu virüs türü zona ve suçiçeğine neden olur. Enfeksiyon yüz, kollar, bacaklar, karın ve kalça bölgesinde yaralara yol açabilir.

 

Uçuk Tedavisi

 

Uçuk tedavisinde %100 etkili bir yöntem henüz bulunmamakla birlikte bazı ilaçlar virüsün çoğalarak daha fazla bölgeyi etkilemesini engellemektedir. Asiklovir ve valasiklovir gibi antiviral ilaçlar belirtileri hafifletip uçuk oluşumunu azaltabilir ancak virüs vücuttan tam atılamadığı için zaman içinde cilt yüzeyinde yaralar tekrar görülebilir. Hijyen ve dengeli bir diyet uçuk oluşumunu azaltabilir. Tedavisinde genellikle yarayı kurutan merhemler kullanılır. Doktorunuz ayrıca oral ilaç tedavisi önerebilir. Uçuk tedavisi için doğal yöntemler arasında ise virüsün neden olduğu yaraların iyileşme sürecini hızlandıran ve bu süre içinde belirtileri hafifleten bazı bitkiler gösterilmekte.

 

Bitkiler

 

Ekinezya: Virüsten etkilenen hücrelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan “makrofaj” adlı bileşeni içeren ekinezya yara üstüne uygulandığında dokunun iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 

Sibirya Ginsengi: Genital herpes yoğunluğunu ve iyileşme sürecini azaltan “eleutherosides” adlı bileşeni içerir.

 

Reishi Mantarı: Reishi mantarı uçuğun nüks etmesini engelleyebilir.

 

Zeytin Yaprağı: HSV-1 virüsüne karşı antiviral özellik gösterir ve viral üremeyi baskılar.

 

Melisa: Uçuk bulunan bölgedeki hassasiyeti azaltmaya yardımcı “polifenoller” içerir.

 

Çay Ağacı Yağı: Cilt üzerindeki açık yaralara iyi gelen çay ağacı yağı uçuğun iyileşme sürecini hızlandırabilir. Damlalıkla direk uçuk üzerinde kullanabilirsiniz.

Diğer Yöntemler

 

Sıcak Banyo: Özellikle ağrılı genital herpes için etkili bir yöntem olarak kullanılabilir.

 

Karbonat ve Mısır Nişastası: Karbonat ve mısır nişastası enfekte olan bölgeyi kurutmak için kullanılabilir. Bir parça pamuğa karbonat veya mısır nişastası döküp yaranın üzerine uygulayabilirsiniz.

 

Poşet Çay: Kullanılmış, soğuk poşet çay torbalarını uçuk üzerine yerleştirerek yaranın neden olduğu hassasiyeti azaltabilirsiniz.

 

Buz: Herpesin neden olduğu kaşıntı ve ağrıyı hafifletmek için buz dolu bir poşet ile bölgeye kompres yapabilirsiniz.

 

Süt: İyileşme sürecini hızlandırmak ve ağrıyı hafifletmek için bir pamuk parçasıyla uçuğun bulunduğu yere süt sürebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...