Jump to content

Sirke Egzamaya İyi Gelir mi?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Sirke, egzama bulunan bölgelerdeki kaşıntıyı hafifletebilir ve bu kullanımıyla halk arasında oldukça popülerdir. Sirke içinde bulunan bazı bileşenler bakterilerle savaşarak egzamanın yayılmasını önler, egzamaya bağlı kaşıntıyı ve cilt tahrişini azaltır. Egzama için kullanacağınız sirkenin organik ve elma sirkesi olmasına dikkat edin, çünkü filtre edilmiş beyaz sirkeler organik, pastörize edilmemiş elma sirkesi kadar etkili değildir. Bu yöntemi kullanmaya başlamadan önce sirkenin cildinizde yaratacağı olası yan etkilerden korunmak adına bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

 

Egzama ve Elma Sirkesi

 

Organik elma sirkesi oldukça güçlü bir antioksidandır ve zararlı toksinlerin vücuttan daha kısa sürede atılmasına yardımcı olur. Topikal uygulamalar dışında, yemeklerle birlikte tüketilen elma sirkesi ise bağışıklık sistemini güçlendirir ve içindeki liflerle sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Egzama tedavisine yardımcı olmak için elma sirkesini hem ağız yoluyla tüketebilir hem de cilt üzerinde kullanabilirsiniz.

 

Kullanım Şekli 1: Sirkeyi, direk egzamalı bölgelerde kullanmak için yarı yarıya suyla karıştırın. Cildi hassas olanlar karışımı 1/3 ölçeğinde hazırlayabilirler. Sirkeli suyu cildin egzama bulunan bölgelerine direk olarak ya da bir pamuğa damlatarak sürebilirsiniz.

 

Kullanım Şekli 2: Egzama belirtilerinin şiddetlendiği ve egzamanın yayıldığı durumlarda sirkeli suyla yıkanabilirsiniz. Bunun için küveti ılık suyla doldurup 2 bardak elma sirkesi ekleyin. Çok sıcak su kullanırsanız egzama kaşıntısı ve tahrişi artacaktır bu nedenle suyu olabildiğince ılık tutmaya çalışın. Kaşıntıyı hafifletmek için çeyrek su bardağı ayçiçek veya aspir yağı da ekleyebilirsiniz. Bu yağlar kuruyan cildin yumuşamasını sağlayacaktır.

 

Kullanım Şekli 3: Organik elma sirkesi içmenin de cilde faydaları vardır. 1-2 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak suyla karıştırarak yemeklerden önce içebilirsiniz. Tadı ağır gelirse su miktarını arttırın veya balla tatlandırın. Elma sirkesi yüksek oranda asit içerdiğinden kronik hazımsızlık, peptik ülser ve reflü şikayeti olanlara önerilmemektedir. Gebelik ve emzirme dönemi gibi hassas dönemlerde elmas sirkesi içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...