Jump to content

Psikolojide Gözlem ve Görüşme Yöntemi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Gözlem Yöntemi

 

Kendiliğinden oluşan ya da araştırmacı tarafından oluşturulan ve olayları, belli bir amaç ce düzenle izleme tekniğidir.

 

a) Doğal Gözlem :

 

Gözleyicinin hiç müdahale etmeden bireyin davranışlarını izlemesidir. Örneğin, intihar için çatıya çıkan insanları, köpekle karşılaşan bir çocuğun durumunu, kavga eden kişileri gözlemek gibi. Bu teknikte gözlenen kişinin gözlendiğinin farkına varmaması gerekir. Eğer gözlendiğini anlarsa yapay davranışlarda bulunmaya başlar, bu da nesnelliği ortadan kaldırır.

 

b) Sistematik (Kontrollü) Gözlem :

 

Koşulları araştırmacı tarafından oluşturulan ve araştırmacı tarafından koşulları değiştirebilen gözlem şeklidir. Yine bu tür gözlemde, araştırmacı belirli teknikler kullanarak bilgi sağlar. Televizyon programında çocuklara yetişkinmiş gibi davranılarak tepkilerinin belirlenmesi halindeki gözlem kontrollü gözlemdir. Burada çocuklar çekim yapıldığının farkındadır. 23 Nisan’da çocukların cumhurbaşkanı veya başbakan koltuklarına oturduklarında gösterdikleri tepkileri gözlemede olduğu gibi.

 

Görüşme Yöntemi

 

Kişilerin duygu, düşünce ve davranışlarını belirlemek için kişiyle yüzyüze konuşma tekniğidir. Özellikle klinik psikolojide kullanılır. Bu teknikte, görüşülen kişinin yanlış cevaplar verebileceği dikkate alınmalıdır. Görüşmede içebakış tekniğinden de yararlanılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...