Jump to content

Göz Kaşıntısının Nedenleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Gözyaşı sadece duyguların bir belirtisi değildir aynı zamanda göz sağlığı açısından da gereklidir. Tuz, enzim, protein, lipid ve metabolit içeren gözyaşı; gözleri tozdan, yabancı cisimlerden korur. Gözyaşı sisteminin düzgün işlememesi durumunda göz kuruluğu, kaşınma, ışığa karşı hassasiyet, kızarıklık ve bulanık görme gibi görüşü yakından ilgilendiren olumsuzluklar yaşanabilir. Göz kaşıntısının nedenleri arasında göz kuruluğu, çevresel faktörler, göz alerjileri ve enfeksiyonlar ilk sırada gelmektedir.

 

Göz Kaşıntısı ve Kuruluğunun Başlıca Nedenleri

 

Yaş: Yaş ilerledikçe gözyaşı üretimi azalır. Özellikle menopoz dönemi sonrası göz kuruluğuna bağlı göz kaşıntısı sık görülmektedir. Bunun nedeni menopoz sonrası vücudun hormon dengesinin değişmesidir.

 

Çevresel Faktörler: Duman, hava kirliliği, havada bulunan partiküller, toz ve diğer çevresel etkenler göz kuruluğuna ve kaşıntıya neden olabilir. Bunun dışında uzun süreler televizyon seyretme veya bilgisayar ekranına bakma gözleri kurutur. Bu aktiviteler sırasında göz kırpma sayısı normalin altına düşer.

 

Kontakt Lens Kullanımı: Kontakt lenslerin gözde gereğinden fazla kalması kaşıntıya ve batma hissine neden olur ve kontakt lens kullanımına özen gösterilmezse göz enfeksiyonuna yol açabilir.

 

İlaçlar: Bazı ilaçlar gözyaşı üretimini azaltarak göz kaşıntısına yol açabilmektedir. Bu ilaçlar arasında doğum kontrol haplarını, Parkinson hastalığı ilaçlarını, burun damlalarını, alerji ilaçlarını ve diğer antihistaminleri sayabiliriz. Eğer yeni bir ilaç kullanmaya başladıysanız ve göz kuruluğu yaşıyorsanız doktorunuza danışarak alternatif bir ilaç vermesini isteyebilirsiniz.

 

Hastalıklar: Göz çevresinde yaşanan cilt alerjileri, göz yaşı bezlerini etkileyen hastalıklar, romatoid artrit gibi hastalıklar gözyaşı bezlerini etkileyerek göz kuruluğuna ve göz kaşıntısına neden olabilmektedir. Bazı bağışıklık sistemi hastalıkları göz kuruluğuna ve gözlerin iltihaplanmasına yol açabilir.

 

Göz Ameliyatları: Lazerli göz ameliyatları sonrası göz kuruluğu ve kaşıntı normal olarak kabul edilir. Doktorunuz ameliyat sonrası bu kuruluğu engellemek için bir damla tavsiye edebilir.

 

Kuru Göz Sendromu: Kuru göz sendromu yaşayanlarda normalden daha fazla gözyaşı üretilmesine rağmen gözyaşının kalitesinin düşük olması nedeniyle göz kuruluğu yaşanabilir. Bu rahatsızlıkta erken tanı ve tedavi önemlidir çünkü ilerlerse görme kaybına varan ciddi sorunlara yol açabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...