Jump to content

Yutkunurken Kulak Ağrısı Nedenleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Tıbbi adı “otalgia” olan kulak ağrısı; kulak tıkanması, bölgede bulunan sinir sorunları, yaralanma ve enfeksiyonlar nedeniyle oluşmaktadır. Bazı durumlarda kulak ağrısı, kulakta meydana gelen sorunlar nedeniyle değil başka çevresinde yaşanan rahatsızlıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Yutkunurken görülen kulak ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda; kabakulak, enfeksiyon, bademcik iltihabı, apse ve östaki borusunun tıkanması gelmektedir.

 

Yutkunurken Oluşan Kulak Ağrısı Nedenleri

 

Kulak üzerindeki basınçta değişime yol açan öksürme veya yutkunma sırasında meydana gelen ağrılar direk kulakla veya kulağa yakın bademcikler, boğaz, ağız gibi bölgelerde yaşanan sorunlar nedeniyle oluşabilir.

 

Kulak Enfeksiyonu: Kulak enfeksiyonları çiğneme veya yutkunma sırasında ağrıya yol açabilir. Bu hareketler kulağın ve kulak içinin hareket etmesine yol açarak enfeksiyon nedeniyle hassas olan kulakta ağrıya neden olabilir. Enfeksiyonun diğer belirtileri kulağın tıkanması ve kulaktan sıvı gelmesidir.

 

Tıkalı Östaki Borusu: Orta kulağı gırtlağın üst kısmı ile burnun arkasına bağlayan östaki borusu dışarıda bulunan hava basıncını orta kulaktaki hava basıncı ile eşitler. Normalde yutkunduğunuzda veya esnediğinizde açılan östaki borusu herhangi bir nedenle tıkandıysa bu hareketleri yaparken ağrı hissedebilirsiniz.

 

Kabakulak: Viral enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelen kabakulak az görülmekle birlikte bulaşıcı bir hastalıktır. Yutkunurken kulakta oluşan ağrıların kabakulak nedeniyle olması düşük bir ihtimal olsa da kulak ağrıları bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Bademcik İltihabı: Boğazın arka tarafında bulunan bademcikler bakteriyel enfeksiyon nedeniyle iltihaplandığında yutkunmada zorluk ve kulakta ağrı görülebilir.

 

Boğaz Ağrısı: Boğaz ağrısı ve kulak ağrısı genellikle birbiriyle ilişkilidir çünkü anatomik olarak orta kulağın boğazla bağlantısı vardır. Bu nedenle boğaz ağrısı yaşayanlarda orta kulak hareketlerine neden olan yutkunma ve çiğneme sırasında ağrılar görülebilir.

 

Sinüzit: Belirtileri arasında burun tıkanıklığı ve kulak ağrısı da bulunan sinüzit az görülmekle birlikte yutkunma sırasındaki kulak ağrılarının nedeni olabilir. Eğer sinüzite neden olan enfeksiyon boğaz bölgesine inerse kulak ağrısının oluşma ihtimali daha yüksektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...