Jump to content

Saatlerin Geri Alınması Kalbi Etkiliyor


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=2]Saatlerin geri alınması, sağlığımızı da etkiliyor. Dr. Şamilgil, 'Bozulan uyku düzeni kalp krizi riskini artırır' diye uyarıyor.[/h]

Yarın saatler bir saat geri alınıyor. Bu durumun uyku düzeni yanı sıra bütün vücudu etkilediğini söyleyen Uzman Dr. Özgür Şamilgil, "Uyanmak gün ışığının beyne ulaşmasıyla, uyku hormonunun azalmasıyla oluyor. Bu yüzden 1 saatlik fark bile tüm sistemi olumsuz etkiliyor. Yan bu durum beyin ve kalp üzerine çok olumsuz etki gösteriyor" diyor.

Saat farklılığını vücudun bir stres olarak algıladığını belirten Dr. Şamilgil, bazı hormonlara bağlı olarak kan basıncı artışının, kalp ritm bozukluğu ve kalp krizini tetiklediğini belirtiyor.

[h=4]İlk 1 hafta önemli[/h] Kış saati ayarlaması nedeniyle ilk 1 hafta, kalp krizi oranlarında yüzde 4 artış var diyen Dr. Şamilgil, dikkatsizliğe bağlı trafik kazalarının yüzde 6 arttığımı bunun ölümlere neden olabildiğini söylüyor. Saat farkı yüzünden öğrencilerin de sınav başarı oranında düşüş yaşandığını, depresyon ve intihar girişimlerinde de artış yaşanabileceğini vurgulayan Dr. Şamilgil şu önerilerde bulunuyor...

- Sabahları günışığı altında güneş gözlüğü takmadan yürüyüş yapın.

- Sabah güneşi ile uyanabilmek için perdenizi aralık tutun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...