Jump to content

7 Adımda Bakterisiz Güzelliğin Sırları!


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=6]Güzellik malzemeleriniz bakterilerin barınması için elverişli bir ortam olabilir. Birkaç küçük ayrıntıya dikkat ederek bakterisiz güzelliğe kavuşun![/h]

Güzellik malzemelerinizi kullanma tarihi geçtiğinde atmanız gerektiğini ve makyaj fırçalarınızı haftada bir temizlemeniz gerektiğini biliyorsunuz.

 

Fakat konu kullandığınız ürünlerdeki bakterilere gelince güvende olduğunuzu sanmayın.

 

Bakteriler sinsi bir şekilde kullandığınız güzellik malzemelerine nüfuz edebilir ve bu da cildinizde kızarıklık, akne ya da iltihapların oluşmasına neden olabilir.

 

Güzellik malzemelerinize bakterilerin nasıl sinsice sızdığını ve bunlarla nasıl mücadele edeceğinizi sizin için araştırdık. İşte 7 adımda bakterisiz güzellik!

 

[h=3]Tüp kremler[/h]

Eğer kavanoz ya da kapta satılan kremlerden kullanıyorsanız, elinizi kaba her soktuğunuzda içeri bakteri taşıyorsunuz. Aynı şey saç maskeleri, cilt temizleyiciler ve kabın içinde bulunan diğer tüm güzellik malzemeleri için geçerli.

 

Tüpte ya da pompalı kavanozlarda satılan kremleri tercih edin ve bir adım ileri giderek kreminizi bir makyaj pamuğuyla alıp o şekilde kullanın. Böylece bakterilerden korunmuş olacaksınız.

[h=3]Kurumuş Maskara[/h]

Maskara fırçanızın içindeki boyayı daha fazla alması için, fırçayı pompalar gibi maskara tüpünün içine her soktuğunuzda içeri hava basıyor ve farkında olmadan maskaranın kurumasına yol açıyorsunuz.

 

Kuruyan ve havayla temas eden maskaranız bakteri üretmeye verimli hale geliyor. Maskara tüpünün içinde üreyen bakteriler kirpiklerinize de bulaşıyor.

 

Maskaranızı 3 ayda bir değiştirin ve kurumamasına özen gösterin.

 

 

[h=3]Hapşırmak[/h]

Zararsız gibi görünse de, makyaj yaparken hapşırdığınızda ağzı açık olarak önünüzde duran bütün malzemelerinize bakteri bulaştırmış oluyorsunuz.

 

Makyaj yaparken hapşıracağınızı hissettiğinizde hemen başka bir odaya gidin ve güzellik malzemelerinizi bakterilerden koruyun.

 

[h=3]Ruj[/h]

Sadece rujlar için değil tüm dudak ürünleri için geçerli bir madde...

 

Yemek yedikten hemen sonra dudağınıza ruj sürdüğünüzde yemek artıklarının dudağınıza ve kullandığınız ürüne bulaşmasına neden oluyorsunuz.

 

Bakteriler rujun yüzeyinde yaşar ve tekrar dudağınıza sürdüğünüzde cildinize bulaşır.

 

Bakterilerden sakınmak için yemek yedikten sonra dudağınızı güzelce temizleyin ve rujunuzu temiz dudaklarınıza uygulayın.

 

 

[h=3]Paylaşmak[/h]

Makyaj malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmak bakteri ve mikropların bulaşmasına davetiye çıkarıyor.

 

Kozmetik mağazalarındaki tester ürünleri de asla direk olarak yüzünüze uygulamayın. Alacağınız ürünleri elinizde denemeniz doğru rengi seçmeniz için yeterli.

 

Çok yakın arkadaşınız bile olsa makyaj malzemelerini kullanırken dikkatli olmalısınız. Birbirinizin cildindeki en basit kızarıklık, akne ve iltihaplar bile bulaşıcıdır ve cildinizde hiç beklemediğiniz reaksiyonlara yol açabilir.

 

Özellikle de uçuk mikrobu yapışkan lipstick ve rujlarla cildinize bulaşıp sizi uğraştırabilir.

 

Makyaj malzemeleriniz dökülmeye ve etrafa bulaşmaya müsait yapıdadır.

 

Zamanla kirlenmesi kaçınılmaz olan makyaj çantanızı belirli aralıklarla temizlemelisiniz.

Bu sayede en azından çantanızın içinde oluşacak bakteri ve mikroplardan kurtulmuş olursunuz.

 

Yalnızca çantanızı değil kullandığınız ürünleri de temizlemelisiniz.

 

Rujların kapakları, krem formlu farlar, pudra ve fondötenlerinizi bulunduğu kapların içlerini de bulaşmış makyaj ürünlerinden arındırın.

 

[h=3]Fırçalar[/h]

Tüylü şeyler bakteri ve mikropların barınması için mükemmel bir zemin. Özellikle de bir fırçayı birkaç ürünü uygularken kullanıyorsanız!

 

Her ürünü uygulamak için ayrı fırça kullanırsanız en azından hem fırçalarınızın mikrobu birbirine bulamayacak hem de kullandığınız ürünler daha uzun süre temiz kalacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...