Jump to content

En İyi Sonbahar Şarkıları


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Teoman - İstanbul'da Sonbahar

 

İstanbul, sonbaharın en güzel yaşandığı şehirlerden biridir şüphesiz. Sonbaharla birlikte İstanbul'daki değişimleri bir filmi izler gibi izlersiniz. Teoman da bu değişimlerden etkilenmiş olmalı ki, İstanbul'u bir insanmışçasına anlattığı İstanbul'da Sonbahar şarkısını yazıp seslendirdi. İstanbul'da Sonbahar şarkısı özellikle, birbirinden güzel İstanbul görüntülerinin yer aldığı klibiyle hafızalarımıza kazınmıştı.

 

Sezen Aksu - Sonbahar

 

Sonbaharın sarı rüzgarlarıyla alıp başını gidenlerin şarkısıdır. Şarkıyla anılarınıza yolculuk yaparken mahsun rüyalarınızı, masalları hatırlarsınız. Hayal kırıklığıyla "Hani nerede uğrunda azaldığım değerler?" diye sorarken, ellerinizin üşüdüğünü fark edersiniz. Mevsim sonbahardır şimdi, çiçekten yıllarınız geride kalmıştır. Aysel Gürel'in şiirsel sözleriyle, Onno Tunç'un ölümsüz bestelerinden birini buluşturan bu şarkı, Sezen Aksu'nun içinizi ürperten yorumuyla Git albümünde yer almıştır.

 

Halil Sezai - Sonbahar

 

Son zamanların en çok dinlenen sonbahar şarkısı Halil Sezai'ye ait. Şarkılarındaki isyankar tavrıyla bilinen Sezai, bu şarkısında da sonbahara isyan etmekte. "Derdi nedir bu sonbaharın?" diyerek sonbahardan hesap soran şarkıcı, o mutsuzken gülebilecek şeyler bulan insanlara söylenmekten de kendisini alamıyor. Eğer siz de sonbaharda yaşadığınız ruh halinden dolayı kendiniz dahil her şeyi unutmak istiyor ve çevrenizde olup bitenlere tahammül edemiyorsanız bu şarkı tam size göre.

 

Candan Erçetin - Onlar Yanlış Biliyor

 

Sözlerini Hakan Karahan'ın yazdığı Onlar Yanlış Biliyor, Candan Erçetin'in en güzel şarkılarından biri olmakla beraber, buram buram hüzün kokan bir sonbahar şarkısıdır. Aynadaki üzgün yüzünüzden dolayı sarı sonbahar, puslu soğuk havasıyla en sevdiğiniz mevsim değildir artık. Ve bütün suçun size ait olduğunu itiraf edersiniz. Şarkı, Candan Erçetin'i sonbahardan nasibini almış bir ormanda gördüğümüz ve Erçetin'in dilsiz alfabesini kullandığı klibiyle oldukça dikkat çekmişti.

 

Levent Yüksel - Sonbahar

 

Levent Yüksel'in Aşkla albümünde yer alan; müziği Yüksel'e, sözleri Bülent Ortaçgil'e ait olan bu şarkı, sonbaharı bize bir tablo gibi anlatır. Bu tabloda bulutlar yaşlı gözlerdir, yeşil yorgundur. Yaşam soğuğa hazırdır ama ayrılığa değil. Yüreğinde hüzün olanların, bir gidenin arkasında kalanların işi çıplak ağaçlar kadar zordur. Sokakta tanık olduğunuz sonbahar, içinizde yaşadığınız mevsimin adıdır.

 

Ajda Pekkan - Sonbahar Rüzgarları

 

Düşen bir yaprak gördüğünüzde hatırladığınız biri varsa, sonbaharda birini sevmiş olmalı ya da sözleri Erkan Yurdaer'e ait Sonbahar Rüzgarları'nı dinlemiş olmalısınız. Oldukça romantik olan bu şarkıyla birlikte; her sonbahar gelişinde, kuru dallar arasında eski sevgilinizi hatırlamanız kaderiniz olacaktır. Sonbaharda âşık olduğunuzdan, uzaktaki sevgilinin yine bir sonbaharda size döneceğini tüm kalbinizle inanırsınız. Bu şarkıyı bestecesi Yıldırım Gürses başta olmak üzere pek çok şarkıcı seslendirse de, şüphesiz en çok iz bırakanı Ajda Pekkan'ın yorumu olmuştur.

 

Joy Division – She’s Lost Control

 

Müzik tarihini en çok etkileyen gruplardan biri şüphe yoktur ki Joy Division’dır. İzole bir hayat yaşayan Ian Curtis’in okuma hevesinin sonucu ortaya çıkan can yakıcı sözler, sabit bas ritimleri, fazla ses oyunlarına girmeden akıp giden gitarlar ve düşük bir enerji Joy Division müziğinin temel hatlarını oluşturuyordu. İçe kapanık, minimal ve dünyanın en karanlık şarkılarından birisidir She’s Lost Control. Hikayeye göre Ian Curtis iş bulma kurumunda çalışırken kendisi gibi epilepsi hastası bir kızın geçirdiği krizden çok etkilenip bu şarkıyı yazmıştır.

 

Elliott Smith – Waltz#2

 

Müzik hayatına 1992 yılında Heatmiser grubu ile başlayan Elliott Smith, grubun yayınladığı 3 albümün ardından tek tabanca takılmaya başladı. Bu modern çağ ozanı kadife ses rengi ve eşsiz beste yeteneği ile Nick Drake ekolünün en önemli temsilcilerinden birisiydi. Yaşadığı acılar her zaman müziğine yansıyan Elliott Smith, 21 Ekim 2003 tarihinde 34 yaşında kendisini 2 kez göğsünden bıçaklayarak intihar etti.

 

Morphine – You Look Like Rain

 

Morhine 90′lı yılların başında Boston çıkışlı Mark Sandman önderliğinde kurulan ve kolej radyolarında sıkça çalınan parçaları sayesinde sıkı bir hayran kitlesi kazanan müziğinde gitar kullanmayan ender gruplardan biridir. Kasvetli, ürkütücü ve mutsuz kavramları rock-jazz karışımı, iki telli basit bir bas ve yoğun bir saksafon kullanımı Morphine müziğinin yapı taşlarını oluşturur.

 

Tindersticks – Dying Slowly

 

Tindersticks sonbahara en çok yakışan gruplardan bir tanesi. Açıkçası tarif edilmek, önüne bir sıfat konmak gibi bir gereksinime de ihtiyaç duymazlar. İşte Tindersticks bu tarifin içini eksiksiz dolduran kusursuz bir hazinedir. Tindersticks klasikliği, özgünlüğü, besteleri ile müzik tarihinde yanına yaklaşılamayan benzersiz bir müzik harikası. Hayranlarının körü körüne sevdiği, mainstream sularında dolaşmayan eşsiz bir sonbahar senfonisi.

 

Kargo-Sonbahar

 

İlhan Şeşen - Eylülde Bir Cumartesi

 

Soner Arıca - Sonbahar

 

Nilüfer - Caddelerde Rüzgar

 

Yıldırım Gürses - Sonbahar Rüzgarlar

 

Feridun Düzağaç – Son Yaprağı Düştü Güzün

 

Zeki Müren-Seninle Bir Sonbahar

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...