Jump to content

Sağlıklı Hücreler ve Sağlıklı Beslenme...


Renan

Önerilen Mesajlar

3 dakikada sağlıklı hücre!

Biraz vaktiniz var mı? Çok az bile olsa, bunu genlerinizi kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Üç dakikalık bir egzersiz, hücrelerinizin diyabeti uzak tutmak için harekete geçmesini sağlayabilir. Diyabete yol açan genlerinizi ortadan kaldıramazsınız ama kendilerini göstermelerini engelleyebilirsiniz. Nasıl mı?

 

Üç kez üç saniye yeterli

Kondisyon bisikletinde haftada üç kez 30 saniyelik hızlı sürüş yapan erkekler -4 ila 6 arası- hücrelerinin insüline karşı hassasiyet geliştirmesini sağlamış. Bu da, yiyeceklerden hücrelerine daha fazla enerji (glukoz) alabildikleri anlamına geliyor. Yani diyabette yaşananın tam tersi! (Diyabetle ilgili endişeleriniz yok mu? Peki, onunla beraber gelen halsizlik, yorgunluk ve körlüğe ne demeli?)

 

Yürümek gerekir

Birçok erkeğin ön sevişmeye ayırdığı süre kadar bir zaman diliminde egzersiz yapmak hücrelerinizi harekete geçiriyor. Ama bu sadece haftada üç dakikalık egzersizle yetinmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. (Ya da daha uzun ön sevişme yaşamayacağınızın...) Mikro egzersizler kilonuzu olması gereken seviyede tutmaz. Kaslarınızı, kemiklerinizi ve kalbinizi güçlü kılmaya, ruh halinizi sabit kılmaya ve düzenli fiziksel aktivitenin tüm yararlarını karşılamaya yetmez. Her gün en az 30 dakika yürümeli, haftada üç kez 10'ar dakika ağırlık çalışmalı, yine haftada üç kez 20'şer dakika ter atmalısınız. (Seks yaparak da ter atabilirsiniz... size kalmış!) Yapın ve faydasını görün...

 

KAHVALTIDA İÇİLECEK EN FAYDALI 3 İÇECEK

Kahvaltıyla birlikte içtiğiniz içecek sadece uyanmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sizi güçlendirir ve enerji verir. İşte, kahvaltıda içebileceğiniz üç önemli içecek.

 

Kahve : Günde dört kez büyük bir fincan içenlerde yumurtalık kanseri, karaciğer kanseri ve diyabet riskini azaltır. Kahve ayrıca erken ölüm riskini de düşürür. Çünkü kahve bitkisindeki bileşikler, Alzheimer ve Parkinson hastalığıyla savaşır. Aynı zamanda, uzun toplantılarda uyanık kalmanızı sağlar...

 

Elma suyu : Beyindeki en önemli kimyasallardan biri olan, hafıza ve öğrenme yetisini güçlendiren 'asetilkolin' maddesini besler. Uzmanlar bir araştırmada; yaşlanma etkileri görülen fareleri elma suyu konsantresiyle beslemiş. Sonuç olarak, farelerin beyinlerindeki 'asetilkolin' seviyesinin düşmediğini ve hafıza testlerinde daha başarılı oldukları görülmüş. Pek çok bilim adamı, insan hafızasının tatlandırılmamış elma suyuyla geliştiğine inanıyor!

 

Portakal suyu : Eklemlerdeki iltihaplanmayı rahatlatır. İçerdiği C vitamini iltihaplanmayı önlerken, 'beta-cryptoxanthin' ise eklemleri korur. Sabah içeceğinizin, 300 mg DHA (iltihaplanmayı önleyen Omega-3) içermesine dikkat edin. Bu sayede sadece eklemlerinizin ve damarlarınızın sağlığını korumakla kalmaz, aynı zamanda daha güçlü bir hafızaya ve görme yeteneğine sahip olursunuz.

 

KÜÇÜK TABAK ZAYIFLATIYOR!

Fırında tavuk yaparken hâlâ babaannenizin tarifini mi kullanıyorsunuz? O zaman kendinize şunları sorun: Aileniz ne kadar geniş? Babaannenizin ailesi ne kadar genişti? Mesela babaanneniz 1936 basımı kitaptaki tarife göre tavuk pişiriyorsa; yaptığı yemek 14 kişiye yetiyordu! Ve kişi başına 228 kalori düşüyordu. Şimdi 10 kişiye servis yapılıyor ve kişi başı 576 kalori düşüyor.

 

İçini sebzeyle doldurun

Mutfağınız, normal porsiyon ölçüsünü belirlemeniz için en uygun yer. Tabağınızı sebzeyle doldurarak ve servisleri küçülterek işe başlayın. Yapılan bir araştırma; büyük tabak kullananların, küçük tabak kullananlara oranla yüzde 50 daha fazla yiyecek tükettiğini belirlemiş. Doğru oranda yiyecek tüketmek için akşam yemeğinde küçük tabak ve salata çatalı kullanın. Yemekten 25 dakika önce 70 kalorilik sağlıklı yağ alın. (Üç ceviz, bir çay kaşığı zeytinyağı gibi...) Yavaş yiyin ve en önemlisi, doyduğunu söylediği zaman vücudunuza kulak verin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...