Jump to content

Gebelikte Ay Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Gebelikte 1. ay

 

Gebeliğin ilk belirtileri;

Gebelikle birlikte hormonlarınızdaki değişikliklerin sonucunda aşağıdakilerin biri veya birkaçı görülebilir, bunlar 12. haftadan sonra azalır.

 

Adet gecikmesi, göğüslerde büyüme, gerginlik, hassasiyet, bulantı, kusma ağızda metalik tat yiyeceklere ilginin değişmesi örneğin, alkol veya kahveden tiksinme, bazı besinlere aşırı istek, yorgunluk, halsizlik, vajen akıntısında artış,sık idrara gitme, duygusallaşma.

 

Gebelikte 2. ay

 

Doğum zamanının hesaplanması;

Son adetin ilk gününe 280 gün eklenerek bulunur. Gebelik süresi 40 hafta kabul edilirse, 38 ila 42 hafta normal sayılır.

 

Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler;

Sigara, alkol ve doktora danışmadan alınan ilaçlar gebelik boyunca, özellikle de bebeğin organlarının geliştiği ilk 3. ayda zararlıdır. Kedi, köpek dışkısı ve çiğ etle temas edilmemelidir. Bunlar bebeğe zararlı olabilecek toksoplazma denen parazit taşıyabilir.

 

Gebelikte 3. ay

 

Gebeliğe Alışma;

Gebeliğin başlarında görülen bulantı, kusmalar ve sık idrara çıkma bu dönemden itibaren azalır. Bağırsak hareketleri yavaşladığından kabızlık görülebilir. Aşırı kusmanız olmamışsa bu dönemde 1-2 kg almanız beklenir. Bütün gebelikte alınan kilonun %10'una karşılık gelir. Hormon değişikliklerinden dolayı bu dönemde aşırı duygusal olabilirsiniz.

 

Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler;

Kontroller için doktora başvurun. Taze yiyecekler ve dengeli beslenin. Kabızlığa karşı bol su için ve yeşil sebze gibi lifli yiyecekler yiyin. Göğüsleri destekleyecek uygun bir sütyen kullanın. Dişlerinizi kontrol ettirin.

 

Gebelikte 4. ay

 

Gebelik artık belli oluyor;

Kendinizi daha enerjik hissetmeye başlarsınız gebe olduğunuz dışardan belli olmaya başlar. Cildiniz koyulaşabilir. Göğüsleriniz büyür. Beliniz kalınlaşmaya başlar. Karnınızın üstünde koyu bir çizgi görülebilir. Doğumdan kısa bir süre önce bu çizgi kaybolur.

 

Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler;

 

Bu dönemde iştahınız artmaya başladığından, sağlıklı beslenerek kilonuza dikkat etmelisiniz. Bol ve rahat giysiler tercih etmelisiniz. Bir tehlike ; KANSIZLIK... Ülkemizde halen çok yaygındır. Gebelikte artan demir ihtiyacı uygun şekilde karşılanmazsa kansızlık önemli bir sorun halini alır. Kansızlık anneye ve bebeğe zarar verebilir, kansızlığı olan bir anne için düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, daha yüksektir. Bu dönemde kansızlığın gelişiini önlemek için demir desteğine başlaması uygundur.

 

Gebelikte 5. ay

 

Gebelik ilerliyor;

Memelerden ilk süt gelebilir, bu sadece silinmeli, meme sıkılmamalıdır. Cilt koyulaşması artabilir. Sırt ağrısı, kasıklarda gerilme, vajen akıntısı, diş eti kanaması gibi yakınmalara rastlanır. Bebeğinizin hızlı büyüdüğü ve sizinde hızlı kilo alacağınız bir döneme girdiğinizden sağlıklı beslenmeye çok dikkat etmelisiniz.

 

Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler;

Kendinize özen göstermelisiniz. Rahat giysi ve ayakkabılar giymelisiniz. Bebek eşya ve giysileri düşünmeye başlamalısınız.

 

Gebelikte 6. ay

 

Gebeliğin en iyi zamanları;

Bu dönemde kendinizi daha iyi ve zinde hissedeceksiniz. Kilo artışı hızlanabilir.

Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler;

Her fırsatta ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmelisiniz. Belinizi ve bacaklarınızı sıkan giysilerden kaçınmalısınız. Sıcağa duyarlılığınız artacağından bol bol su içmelisiniz.

 

Gebelikte 7. ay

 

Gebeliğin ilerlemeye devam ediyor;

Sindirim güçlüğü ve kramplar görülebilir. Karında çatlaklar oluşabilir. Uyku bozuklukları olabilir.

Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler;

Doktor kontrollerini sıklaştırmalısınız. Gün içinde sık sık dinlenmeli, gece erken yatmalısınız. Her fırsatta ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmelisiniz.

 

Gebelikte 8. ay

 

Bebek her an gelebilir;

Kendinizi ağır ve hantal hissedebilirsiniz. Rahat uyuyamayabilirsiniz.

 

Neler oluyor?

Büyüyen bebek iç organlarınıza baskı yaparak solunum güçlüğüne, sık idrara çıkmaya neden olabilir. Koşarken, gülerken yada öksürürken idrar kaçırabilirsiniz. Olabildiğince dinlenmeli, gün ortasında uzanıp yatmalısınız. Kilo artışınız fazla ise karbonhidratları azaltmalısınız. Gebelikte alınan ortalama kilonuz 10-12 kg arasında değişmesi idealdir. Bebeğinize gereken temel malzemeleri şimdiden alabilirsiniz.

 

Gebelikte 9. ay

 

Tatlı heyecan;

Çalışıyorsanız doğum iznine çıkmış, doğum hazırlıklarına başlamış olmalısınız. Bu dönemde anne olmanın vereceği sorumluluklar nedeniyle heyecanlı olabilirsiniz.

 

Neler Oluyor?

Kendinize özel bu dönemde bebeğin başının leğen kemiğinin boşluğuna girmesiyle mide yanması gibi sindirim, solunum güçlüğü yakınmaları azdır. Bebeğin başı idrar torbasına baskı yaptığından idrara çıkma sıklığı artabilir. Sizi yorabilecek işlerden kaçınmalısınız.

 

Gebelikte 10. ay

 

Artık bebek geliyor;

Doğum heyecanı başlar, bir an önce doğumun gerçekleşmesini isteyebilirsiniz.

 

Neler oluyor?

Yalancı doğum ağrıları sizi yanıltabilir, doğumun başladığını sanabilirsiniz. Bunlar düzenli ve sık değildir. Bu dönemde bolca dinlenin doktor kontrollerini aksatmayın., her an doğum gerçekleşebilir.

 

Doğum;

Hazırlık ve beklemeyle geçen aylardan sonra artık bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Giderek onu daha iyi anlayacak, hergün yeni bir şeye tanık olacaksınız.

Prof.Dr.Recai Pabuççu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...