Jump to content

Afroamerikan


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

150px-Barack_Obama.jpg

Bir Afroamerikan olanBarack

Obama, ABDtarihinin ilk siyahî

başkanı unvanına sahiptir.

 

Afroamerikan ya da Siyah Amerikalı, kökeni Afrika'daki herhangi bir siyahî nüfusa dayanan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ya da sakinleridir.

 

Terim, Birleşik Devletler'de soyu genellikle (en azından kısmî olarak) Sahraaltı Afrika'ya dayanan Amerikalılar için kullanılır. Çoğu Afroamerikan, şu anki Birleşik Devletler sınırlarında gerçekleşmiş kölelik dönemini atlatmış olan Afrikalı esirlerin soyundan gelmektedir. Fakat bazıları, Afrikalı, Karayipli, Orta Amerikalı ya da Güney Amerikalı uluslardan gönüllü olarak göç etmişlerdir ya da soyları bu bölgelere dayanmaktadır.

 

Afroamerikanlar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki etnik azınlıkların en büyük bölümünü oluşturmaktadır.

 

Etimoloji

 

150px-Michael_Jackson_1984.jpg

Gelmiş geçmiş en önemli

şovmenlerden kabul edilen

Michael Jackson da bir Afroamerikandır.

 

Günümüzde hakaret kabul edilerek kullanılmayan "negro" sözcüğü Latince "niger" (siyah) sözcüğünden İspanyolca ve Portekizce'ye geçmiştir. Türkçe'ye zaman zaman "zenci" olarak çevirilse de Arapça kökenli zenci sözcüğü ile negro sözcüğü arasında anlam benzerliği haricinde bir dilbilimsel ilişki yoktur ve zenci kelimesi hakaret anlamı taşımaz. Bununla birlikte geçmişte siyahî insanları aşağılamak için kullanılmasından dolayı kullanımından kaçınılır.

 

Tarihçe

 

Şimdiki adıyla Amerika Birleşik Devletleri, o zamanki adıyla İngiliz Kuzey Amerikası'na gelen ilk Afrikalılar 1869 yılında, Jamestown bölgesine sözleşmeli hizmetliler olarak kayıtlara geçmişlerdir. Bölgenin sert koşullarından ötürü İngiliz göçmenlerin ölümleri arttığından daha fazla Afrikalı, işçi olarak bölgeye yerleştirilmiştir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Afroamerikan Sivil Haklar Hareketi

      Afroamerikan sivil haklar hareketinin önde gelen şahsiyetleri. Üst soldan saat yönü ile: W. E. B. Du Bois, Malcolm X,Rosa Parks ile Martin Luther King, Jr..   ABD'deki sivil haklar hareketi (1955 - 1968) ırk ayrımı sistemini muhafaza eden yasaları feshettirerek Siyah Amerikalılar için sivil haklar bakımından eşitliğin kurulmasını amaç olarak alan hareket idi. Protestan papaz ve şiddetsiz direniş savunucusu Martin Luther King bu hareketin önde gelen şahsiyetlerindendir.   National Associa

      , Yer: Ansiklopedi

×
×
  • Yeni Oluştur...