Jump to content

Çocuklarda Şişmanlık Tedavisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocuklarda Şişmanlık Tedavisi

 

Şişmanlığın tedavisinde enerji kısıtlaması olmadan tedavi düşünülemez. Öncelikle büyüme ve gelişmeyi ön plana alıp, enerji alımı ve harcaması arasındaki dengenin kurulması gerekmektedir. Bunun yanında psikolojik bozukluklar ve sorunlar varsa, ilk etapta bunların tedavi edilmesi gerekir. Yapılacak diyette temel esas; zayıflamanın yanısıra, çocuğa yeterli ve dengeli beslenmeyi öğretmek ve bunun bir yaşam biçimi haline getirilmesini sağlamaktır.

 

Bunu başarmak için de ailenin beslenme alışkanlıklarını incelemek ve hatalı olan yönleri düzeltmek gerekir. Çocuklarda şişmanlığın temelinde genellikle; sofra düzeninin olmaması ve çocuğun istediği zaman istediği yiyecekleri tercih edebilme yanlışlığı ile başlar. Çocukların sofra dışında; televizyon seyrederken, bir şeyler okurken veya otururken yemek yemeleri; aşırı yeme davranışlarını beraberinde getirir.

 

Şişmanlık tedavisine başlarken aile ve çocuk birlikte uzman kişi ile görüşmelidir. Diyetin monotonluktan kurtarılması için diyet; çocuğa özel, beslenme alışkanlıklarına ve yaşam biçimine uygun, zorlayıcı ve bıktırıcı faktörler içermeyecek şekilde planlanmalıdır. Diyetin bir aç kalma olmadığı unutulmamalı, her türlü besinden yeterli ve dengeli şekilde olmalıdır. Çocukluk büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bir dönemdir. Bu nedenle hızlı kilo kaybı büyüme ve gelişmede durgunluğa neden olabilmektedir.

 

Diyetle birlikte fiziksel aktivitenin arttırılması, diyetin başarısı için temel esaslardan biridir. Programlı olarak; bisiklet, koşu ve yüzme gibi aktiviteler yanında, günlük aktiviteler içerisinde yürüyüş arttırılmalı, asansör yerine merdiven kullanımı teşvik edilmelidir. Aileyle birlikte çocuğun yakın arkadaşları ve öğretmenleri de çocuğa yardımcı olmalıdır. Çocuk kilo verdiğinde ödüllendirilmeli ve başarısının devamı için motive edilmelidir.

 

Şişmanlığın Önlenmesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Aşırı doğum ağırlığına sahip bebeklerde ileriki yaşlarda şişman olma riskinin olması nedeniyle, gebe kadının gebelikte boya göre uygun ağırlığına 9-12 kg eklenmesi uygundur.

 

Çocukluk dönemindeki şişmanlık, spor faaliyetleri ve uygun beslenme alışkanlıkları kazandırılarak önlenebilir. Anne sütünden sonra verilecek ilk besin tatlı değil; meyve suyu, meyve ezmesi, yoğurt, sebze ve tahıllı çorbalar olmalıdır. Özellikle anaokullarında spor faaliyetlerinin arttırılması, yemeklerde yüksek enerjili, yağlı ve şekerli besinlerin sınırlandırılması şişmanlığın önlenmesinde yardımcı olacaktır.

 

Ergenlik döneminde; spor yapmaya teşvik etme, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarını kazandırma şişmanlığın önlenmesinde etkili yollardır. Fiziksel aktivitenin arttırılması ile şişmanlığı önleme en akılcı yoldur.

 

Beslenme alışkanlığının düzeltilmesi için; okul öncesi eğitim kurumlarından itibaren, eğitimin her aşamasında yeterli ve dengeli beslenme konusunda eğitim verilmeli ve bu eğitimlerin sürekliliği sağlanmalıdır.

 

Çocuklara motive etmede ödüllendirme olarak çikolata, şeker ve şekerli besinler verilmemelidir. Bunu yerine ödüllendirme olarak seçilen besinler süt, meyveli yoğurtlar, çocuğun sevdiği sağlıklı besinleri evde birlikte yaparak sunmak olabilir. Hatta ödüllendirme bir besin değil, çocuğun sevdiği oyuncak veya fiziksel faaliyetlerini artıracağı uygulamalar olmalıdır.

 

Uygulanacak zayıflama diyetleri, kişinin beslenme alışkanlıklarını düzeltmeye yönelik, kişinin sosyo-ekonomik düzeyine uygun ve kişiye özel olması gerektiği unutulmamalıdır.

 

Prof. Dr. Murat Baş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...