Jump to content

Çocuklarda Probiyotik Kullanımı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocuklarda Probiyotik Kullanımı

 

“Hayat için” anlamına gelen probiyotik, yaklaşık son 15 yıldır sıklıkla duymaya başladığımız ve yararlı bakterileri içeren diyetsel destekçilerdir.

 

Aslına bakılırsa bakteri kelimesi hepimizde negatif bir yaklaşım uyandırmakla beraber, birçok bakteri türünün insan yaşamında yararlı etkileri günümüzde kanıtlanmış durumdadır. Yeni doğan her bebek, yaşama merhaba dediğinde sağlık barsak yapısına sahiptir.

 

Ancak yıllar itibariyle; geçirilen enfeksiyon hastalıkları, kullanılan antibiyotikler, kötü beslenme alışkanlıkları, alkol kullanımı ve stres gibi durumlar, vücudumuzdaki yararlı bakterilere zarar vererek kabızlık, ishal ve hatta kanser gibi ölümcül hastalıklara neden olurlar.

 

Barsaklarda yer alan yararlı bakteriler bağışıklık sisteminin olgunlaşması ve hastalıklara karşı direnç sağlaması açısından önemlidir. Yani barsaklardaki yararlı bakteriler, vücuda giren ve hastalık yapıcı özelliğe sahip mikroplara ve alerjik maddelere karşı engelleyici bir görev üstlenir.

 

Yapılan bir çalışmada 60 çocuk iki gruba ayrılmış ve 30 çocuğa 90 gün süresince probiyotik tablet verilirken, diğer çocuklara herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Probiyotik tablet verilen grubta viral enfeksiyon görülme sıklığı bir öneceki yıla göre %80 azalmıştır. Çalışmanın sonucunda düzenli probiyotik kullanımının çocuklarda enfeksiyon riskini ve antibiyotik kullanma sıklığını azalltığı bildirilmiştir.

 

Prof. Dr.Murat BAŞ

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...