Jump to content

Hangi Yiyecek Kan Yapar?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Hangi Yiyecek Kan Yapar

 

Anemlikler için yararlı diğer sebzeler arasında, maydanoz, yeşil biber, havuç, kara lahana ve kuşkonmaz sayılabilir.

 

Kan Yapıcı Şifalı Bitkiler

 

Baharatlar: Herbalistler ısırgan otunun, C vitamini, klorofil ve demir deposu olduğunu söylemektedir. Özellikle demir noksanlığının olduğu anemikler için önemli bir destektir. Diğer yararlı bitkiler arasında, yaban mersini, yonca, kiraz, karahindiba, hidrastis kökü (goldenseal), üzüm kabuğu (sadece organik olanları diğerleri kimyasal dolu), alıç meyvesi, sığırkuyruğu, mahonya kabuğu, pau darco bitkisi, ahududu, kuskus otu sayılabilir. Anneler hamilelik ve emzirme dönemlerinde, bebeğin demir düzeyinin düşmesi olasılığına karşı roobibos çayı içebilirler. Hamilelikte, mahonya kabuğu ve hidrastis kökü (goldenseal) tüketilmemelidir. Bu bitkiler, aile tarihinde kardiyovasküler şikayetler, şeker hastalığı ve glukom varsa, hekim kontrolünde alınmalıdır.Hangi Yiyecek Kan Yapar

 

En Yüksek Düzeyler: Ortalama bir serviste 5mg civarında demir içeren besinler, barbunya fasulyesi, ciğer (sadece organik büyütülmüş hayvanlara ait), melas, kepekli pirinç, pancar yaprakları, hardal bitkisi yeşillikleri, mercimek, organik kuru kayısı ve kuru erik suyudur.

 

Orta düzeyler: 3-5 mg demir içeren besinler, sülfürü alınmış kuru kayısı, pişmiş pancar yaprakları, hurma, çok yağsız organik et, kuru fasulye, kırmızı acı biber, pişmiş ıspanak ve kuru ya da taze bezelyedir. Mavi-yeşil alg ya da spirulina yosunu anemi tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Standart doz günde bir tepeleme kaşık olarak istifade edilebilir.

 

Kan Yapıcı Meyve ve Sebzeler

 

Sülfürsüz kuru meyveler hem demir hem de B vitamini bakımından zengindir. Ama fazlasıyla fruktoz içerdiğinden bir kerede çok fazla alınması önerilmez, öğün araları ya da meyveli içeceklerle tüketilmesi gün içinde gerekli olan demir gereksinimini sağlar.

 

Kansızlık İçin Vitamin ve Mineraller

 

* Günlü multivitamin ve mineral takviyesi anemi ile savaşmak ya da önlemek için yardımcı olabilir.

 

* Kompleks B noksanlığı, büyük olasılıkla beslenme eksikliği yüzünden oluşan aneminin ikinci önemli nedenidir. Bütün B vitaminlerini kullanmak hayati önem taşır. Eğer anemik sonuçlara göre folik asit ya da B 12 eksikliğini söz konusuysa ve destekleyiciler alınacaksa, B kompleks vitamini kullanmak akıllıca olur, ama doktorunuz tarafından başka türlü önerilmemişse, doz günlük 50 mg?ı aşmamalıdır.Hangi Yiyecek Kan Yapar

 

* C vitamini, demir emilimine ve kan damarları duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olduğundan önerilen destek miktarı, yüksek değerli besinlerle birlikte, günde iki kez 500 mg. dır.

 

* Bakır, hemoglobin ve bakır-tutucu protein oluşumunda katalizör görevi görür, seruloplazmin, demirin özellikle beyin ve beden boyunca dağılımında büyük rol oynar. Demans hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda seruloplazminin yetersiz seviyelerine rastlanmıştır.

 

* Kalsiyum, demirin alyuvar seviyesine salınımı ya da emilişi zamanlamasının düzenlenmesine yardımcı olur, dolayısıyla yaşam süresini etkiler. Kalsiyum; emilim konumu için, demir, çinko ve bakırla rekabet halinde olduğundan, yüksek miktarda kalsiyum tüketimi halinde, diğer minerallerin eksikliği ortaya çıkar. Takviye olarak alınacaksa, ayrı olarak yatarken alınmalıdır. Ey iyi formu, kalsiyum karbonat yerine, kalsiyum sitrat ya da gluconatedir; çünkü kalsiyum karbonat sıradan tebeşirle aynı şeydir.

 

* Çinko eksikliği genellikle alkoliklerde, orak hücre anemiklerinde, şeker, Crohn, ve kısa barsak sendromu hastalarında görülür. Çinko, A vitamini metabolizmasının muhtelif durumlarını etkilediğinden A vitamini eksikliği, demir eksikliği olan anemiklerde görülür. Çok fazla alınması da anemiyi körükleyeceği için, ortalamayı doğru yapmakta yarar vardır. Günde 150 mg.dan fazla dozlar sideroblastik anemi ya da demir eksikliğiyle sonuçlanabilir, çünkü bakır eksikliği ile çatışır. Eksiklik, fazlalık kadar kötü olduğundan, çinkonun bakıra olan uygun oranı, 10:1, ki bu 10 mg çinko, 1 mg bakır anlamına gelir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...