Jump to content

Muharrem ve Aşurenin Fazileti Nereden Geliyor?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hz. İbrahim (A.S) devrinden Peygamber Efendimiz (S.A.V) dönemine kadar haram aylar olarak kabul edilen ve hürmet gösterilen dört aydan biri olan ayrıca Kur'an-ı Kerim'de de zikredilen Muharrem, insanlık tarihi açısından çok sayıda önemli olayın da yaşandığı bir ay.

 

 

MUHARREM, Arapça bir kelime olup, haram kılınmış, yasaklanmış, hürmete layık görülmüş anlamlarını taşır. Ayın güneş ve dünya etrafındaki dönüşün esas alan Hicri (Kameri) takvimde 12 aydan 4'ü haram aylar olarak kabul edilirdi. Haram aylar, hürmete lâyık aylar (Zilkâde, Zilhicce, MUHARREM, Receb). Bu aylarda savaş yapmak yasak olduğu için bu adı almıştır.

Câhiliye devrinde Araplar arasında iç savaşlar eksik olmazdı. Yalnız haram aylarda savaş yapılmazdı. Bu aylarda panayırlar kurulur, şiir yarışmaları yapılır; yahudiler, hristiyanlar ve puta tapıcılar dinlerini yayarlardı. Eğer bu barış aylarında savaş olursa, yasak çiğnendiği için "Ficâr savaşı" denirdi.

Peygamberimiz'in (S.A.v) yirmi yaşlarında iken, Kureyşlilerle Hevâzin kabilesi arasında yapılan Ficâr savaşlarına katıldığı rivâyet edilmektedir. Peygamberimiz (S.A.v) bu savaşta kimsenin kanını dökmemiş, yalnız atılan okları toplayıp amcalarına vermiştir.

Haram aylar, Arapların Hz. İbrahim'den (A.S) beri kullandıkları, kameri aylardandır. Yani ayın hareketine göre düzenlenen takvimin aylarındandır. Hicret, İslâm tarihinde bir dönüm noktası olduğu için hicretin yapıldığı ay olan MUHARREM ayı Hz. Ömer (R.A) zamanında takvim başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Böylece hicretin yapıldığı yıl birinci yıl olmak üzere Hicri (Kameri) yıl ortaya çıkmıştır.

Hicri yılın ilk basamağı olan MUHARREM ayının önemi ilahi dinler açısından büyüktür. Özellikle bu ayın onuncu gününe ‘Âşura’ denir.

MUHARREM AYINDA YAŞANAN ÖNEMLİ OLAYLAR

İnsanlık tarihi, bu ayda meydana gelen çok önemli olaylara şahit olmuştur. Hadîslerde ve değişik kaynaklarda rivayet edilen olaylardan bazılarını özetle şöyle sıralayabiliriz.

• İnsanoğlunun atası; ilk insan ve ilk Peygamber Hz. Adem’in (A.S) tövbesi bu ayda kabul olunmuş,

• Hz İdris'in (A.S) tövbesi kabul edilmiş,

• Hz.Nuh’un (A.S) kavminin başına gelen tufan son bulmuş ve gemisi bu ayda Cudi dağına oturmuş,

• Hz İbrahim (A.S), Âşura günü doğmuş, İlahlık iddiasında bulunan Nemrut’un ateşinden bu ayda kurtulmuş, Allah (C.C) ona yolun doğrusunu bu günde göstermiş,

• Evlat acısı ve hasretiyle kavrulan Hz.Yakup’un (A.S) gözleri bu günde görmeye başlamış, bu ayda oğlu Hz. Yusuf’a (A.S) kavuşmuş, kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan ve daha sonra efendileri tarafından atıldığı zindandan bu ayda çıkartılarak Mısır Azizi tarafından devlet hazinesinin başına getirilmiş,

• Hz Yunus (A.S) balığın karnından kurtulmuş,

• Sabır ve tahammül kahramanı Hz. Eyyüb (A.S) bu ayda hastalıklarından şifa bulmuş,

• Hz. Musa (A.S) , bu ayda doğmuş, kendisine bu ayda bir mucize ihsan edilmiş, kavmiyle beraber Kızıl Deniz’i geçmesi ve Firavun’un ordusuyla beraber suda boğulması bu ayda olmuş,

• Hz Davud’ un (A.S) tövbesi kabul edilmiş,

• Hz.Süleyman’a (A.S) mülk (hükümranlık) verilmiş,

• Hz. İsa (A.S) bu ayda doğmuş ve Yahudilerin şerrinden bu ayda semaya yükseltilerek kurtulmuş,

• Hz Muhammed’in (S.A.V) geçmiş ve gelecek bütün günahlarının affedileceğine dair kendisine Allah tarafından teminat bu ay da verilmiştir.

• Bütün bu hadiselerin yanında ciğer parçalayan bir olay da vardır. Sevgili Peygamberimiz'in 'cennet çocuklarının efendileri' diye övdüğü, Hz. Ali (R.A) ile Hz. Fatıma'nın (R.A) ciğerparelerinden biri olan Hz. Hüseyin (R.A) ve 72 arkadaşı, Hicri 61 yılının 10 MUHARREM Aşure gününde (Miladi 10 Ekim 680) siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela'da hunharca şehit edilmiştir.

MUHARREM AYININ FAZİLETİ

Kur'an-ı Kerim'de haram aylarla ilgili olarak Tövbe Suresi'nin 36. ayetinde şöyle denilmektedir, "Allâh-u Te'âlâ (C.C) katında gökleri ve yeri yarattığı günden bu yana ayların sayısı on ikidir.

Bu on iki aydan dördü (Receb-i Şerif, Zilkade, Zilhicce ve MUHARREM ayları) haram aylardır."

Hazreti Ebu Hureyre'den (R. A)'dan rivayet edilen bir Hadîs-i Şerîf'te Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuşlardır:

"Ramazan ayının orucundan sonra en faziletli oruç Allâh-u Te'âlâ'nın ayı olan MUHARREM ayındaki oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise gece yarısı kılınan teheccüd namazıdır."

Ayrıca bir kişi, Resulullah'a (S.A.V) Ramazan'dan sonra bana ne zaman oruç tutmayı tavsiye edersin diye sorar. Peygamber Efendimiz de (S.A.V) o kişiye "MUHARREM ayında oruç tut. Zira o Allah'ın (C.C) ayıdır" buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) aile efradına Aşure Günü’nde her zamankinden daha çok ikramda bulunmasını da tavsiye etmiştir.

Bir Hadis-i Şerif'de “Her kim Aşure Günü’nde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa; Cenab-ı Hak ta senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder" buyurmuşlardır.

Bu nedenle Müslümanlara, MUHARREM ayında oruç tutmak, haramlardan ziyadece kaçınmak ve hayır hasenatı artırmak tavsiye edilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...