Jump to content

Çene Ağrısı Nedenleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Çene Ağrısı Nedenleri

 

Çene ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir. Örneğin uykunuzda veya gün içinde dişlerinizi gıcırdatıyorsanız bu hareket çene kemiğine ve bağlantı noktalarına basınç yaptığı için ağrıya yol açabilir. Bağların, dokuların, çene kemiğinin bu gibi fiziksel basınca maruz kaldığı yaralanmalar, çarpmalar dışında kalan çene ağrıları tetanos gibi kasların sertleşmesine yol açan hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

 

Tetanos

 

Tetanos; çene kasları da dahil olmak üzere vücut genelinde kasların sertleşmesine yol açan bir enfeksiyondur. Karakteristik belirtisi kaslardaki ağrılardır. Tetanosun ilerlediği vakalarda kas spazmları ve nefes almada güçlük meydana gelebilir. Tetanos bakteri sporları, açık cilt yaraları üzerinde vücuda giriş yaparak kaslara sinir iletimini bozan bir toksin üretir. Belirtileri; yüz, çene, boyun, göğüs, karın ve sırt bölgesinde kas spazmları, ateş, çene ve boyun sertleşmesi ve solunum problemleridir. Tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Tedbir olarak tüm açık yaraların temizlenmesi ve tetanos şüphesi olan yaralanmalarda tetanos aşısı olmak gerekmektedir.

 

Brukizm

 

Çenenin kitlenmesi veya ileri derecede diş gıcırdatma hastalığı olarak bilinen “brukizm” çene ağrısı nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir. Uzmanlar brukizm sebepleri arasında stresi ön plana çıkartmakla birlikte hastalığın nedeni kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Hastalığın koşulları ve yarattığı etkiler, uyku alışkanlıkları, beslenme, kişinin rahatlama kabiliyeti, maruz kaldığı stres ve stresle baş edebilme yollarına bağlı olarak hafif, orta ve şiddetli olarak görülebilir.

 

Çene ağrısı dışında kalan belirtileri ve ilişkili olduğu komplikasyonlar arasında kulak ağrısı, depresyon, yeme bozuklukları, diş hassasiyeti ve insomnia sayılabilir. Tedavisinde kişiyi rahatlatıcı ilaçların yanı sıra ağrı kesiciler, dişlerin zarar görmemesi için dişlik takmak, rahatlatıcı nefes egzersizleri kullanılmaktadır.

 

Çene Kırıkları

 

Çene kemiğinin kırılması veya çatlaması şiddetli çene ağrısına neden olabilir. Alt çene kemiklerinde oluşan kırıklar doğru tedavi yöntemleri kullanılarak tamamen tedavi edilebilmekle birlikte bazı durumlarda çene ve yüz bölgesinde enfeksiyonlara yol açabilir.

 

Kırık çene; yüzde oluşan morluklar ve şişlik, konuşma güçlüğü, yüzün çeşitli bölgelerinde uyuşukluk, yemek yerken oluşan ağrılar ile kendini belli eder. Oldukça sağlam olan çene kemiğinin kırılması için güçlü basınç uygulanması gerekir. Genellikle spor yaralanmaları, trafik kazaları ve iş kazaları neticesinde meydana gelir.

 

Çene Ağrısının Olası Diğer Nedenleri

Sinüs enfeksiyonları

Diş apsesi

Çene kemiğinde şekil bozuklukları

Eklem iltihabı

Kulak enfeksiyonları

Migren

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...