Jump to content

Şefkat Çiçeği...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Şefkat Çiçeği

 

 

1q09yb.jpg

 

Şefkat çiçeğinin bir diğer adı da Mavi zambaktır. Doğada on kadar türü bulunmaktadır. Soğuklara karşı dayanıklı çok yıllık otsu bir bitkidir. Her dem yeşil kalabilen, kılıç şeklinde, aşağı sarkan yaprakları vardır. Bir sap üzerinde kümelenmiş mavi çiçekler açar. Çiçekler küçük küçük kümelenmişlerdir. Hem iç mekan hem de dış mekan süs bitkisi olarak yetiştirebileceğiniz dekoratif bitkilerden bir tanesidir. Bahçelerde bordür kenarlarında ya da kümelenmiş çiçek grupları olarak, evlerde ise pencere önlerinde balkon ve teraslarda yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Hemen hemen her ortama kolayca uyum sağlayabilen bir yapısı vardır.

 

Agapanthus bitkisinin üretimi genelde genç fidanlar sayesinde olmaktadır. Tohumla üretimi oldukça zaman alıcıdır. Bu yüzden pek tercih edilmezler. Eğer tohumla üretim yapmak ya da tohumdan yetiştiricilik yapmak istiyorsanız; Şubat ayı gibi evinizde güneş alan sıcak bir yerde saksıya tohumları ekerek çimlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu süreçte ihtiyacı olan su ve güneş ışığı olacaktır.

 

Evde yetiştiriciliğini yapıyorsanız aydınlık yerlerde bulundurmanız gerekecek bitkinizi. Evinizde dolaylı yollardan güneş ışığı alan yerleri tercih edebilirsiniz. Tül perde arkası ya da direk güneş ışığı almayan ancak dolaylı yollardan aydınlanan yerler ideal olacaktır. Bahçede yetiştiriciliğini yapıyorsanız eğer daha çok yarı gölge alanları tercih edebilirsiniz. Çok güneş alan yerlerde bitkinin çiçekleri ve yaprakları zarar görebilir. Bu yüzden yarı gölge alanlar daha ideal olacaktır. Günde 4-5 saat kadar iyi güneş alması gerekir.

 

Toprak isteği bakımından ise organik maddece zengin, geçirgen ve süzek toprakları çok sever. Geçirgen olması çok önemlidir. Ağır topraklarda da gelişimi pek iyi olmamaktadır.

 

Yazın sıcak havalarda bol bol sulanmayı ister. Çiçek açtığı dönemlerde çok suya ihtiyaç duyar. Çiçek açma zamanlarında bitkinizi bol bol sulamayı unutmayın. Bu dönemde toprak yüzeyini sürekli olarak nemli tutmaya özen gösterin. Sulamaları genelde sabah yapın. Öğle vakti ya da daha sonrası sulama yapmak pek uygun olmayacaktır.

 

Şefkat çiçeğinin çok ilginç özelliğinden bir tanesi fazla dokunulmayı sevmiyor. İlginç bir özelliği var belki de ismini oradan da almış olabilir. Çok dokunulduğunda ya çiçeklerini döküyor ya da çiçek açmıyor. Bu hususa da dikkat etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...