Jump to content

D Vitamini Meme Kanseri Riskini Azaltıyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

D vitamini meme kanseri riskini azaltıyor

 

Kanada'da yapılan bir araştırma, D vitamini almanın meme kanseri riskini azalttığını ortaya koydu.

 

Toronto'daki Mount Sinai Hastanesi'nden Dr.Julia Knight, Kanser Araştırmaları Derneği toplantısında, araştırmasının sonuçlarını açıklarken, yaşamın erken dönemlerinde D vitamini almanın çok önemli olduğunu söyledi.

 

Knight, bin 700'den fazla kadın üzerine yaptıkları araştırmada, ergenlikte güneş ışığı, balık yağı, katkılı süt ve bazı balık türleri gibi gıdalardan alınan D vitaminin meme kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu bulduklarını ifade etti.

 

Açık alanlarda çalışın

Araştırmada, 20-29 yaşları arasında meme kanseri teşhisi konmuş 576 kadın ile yine aynı yaşlarda bin 135 sağlıklı kadının geçmişleri karşılaştırıldı.

 

Knight, güneş ışığından D vitamini almanın meme kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını, 10-29 yaşları arasında kapalı alan dışında çalışmanın ve faaliyetlerin, riski azaltma açısından önemli olduğunu vurguladı.

 

Süt için riski azaltın

Araştırmada, 10 yıl ve daha uzun süre balık yağı tüketmenin riski düşürdüğü, 20-29 yaşları arasında haftada dokuz bardaktan fazla süt içenlerin beş bardaktan daha az içenlere göre daha az risk altında olduğu görüldü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • B Vitamini Meme Kanseri Riskini Yüzde 50 Azaltıyor...

      Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü ve görülme oranının ise yüzde 10 civarında olduğu belirtilirken, B vitamininin meme kanseri riskini yüzde 50 oranında azalttığı belirtildi.   Günümüzde erken tanı ve yeni tedavi yöntemleri sayesinde hastaların çok önemli bir bölümünün sağlığına kavuştuğunu ve kansersiz olarak yaşamını devam ettirdiğini belirten uzmanlar, meme kanserinin, kanser tanı programları içinde değerlendirilebilen bir tür olduğu için kadınların her ay kendi kendine m

      , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
  • Yeni Oluştur...