Jump to content

Dünyanın En Güzel 7 Mozaik Sanatı Örneği


Sidre

Önerilen Mesajlar

Birbirinden farklı, üç boyutlu parçaları bir yüzey üzerinde yan yana getirerek ortaya resim çıkarma çalışması olan mozaik sanatının en güzel örneklerini sizin için listeledik.

[h=2]1. Ravenna Mozaikleri, İtalya[/h]moza1.jpg

Adriyatik Denizi’nin kuzey sahilinde yer alan Ravenna, sahip olduğu kültür mirasıyla ünlü bir İtalyan şehri. Bu şehrin en meşhur mozaikleri Apolinare Nuovo Bazilikası, Arcivescovile Şapeli ve San Vitale Bazilikası’nda bulunuyor.

[h=2]2. Madaba Haritası, Ürdün[/h]madaba-600x420.jpg

Madaba Haritası, Bizans mimari örneklerinden olan Aziz George Kilisesi’nin tabanındaki mozaik çalışmasının bir parçasıdır. 6×16 metre boyutlarındaki Madaba Haritası, Kutsal Topraklar’ın -özellikle Kudüs’ün- işlendiği, elimizdeki en eski özgün harita çalışmasıdır.

[h=2]3. İmparatoriçe Zoe, Türkiye[/h]haya-600x500.jpg

Dört imparatorla birlikte ortak imparatoriçe olarak hüküm sürmüş olan İmparatoriçe Zoe Mozaiği Ayasofya’da bulunuyor.

[h=2]4. Romana del Casale Villası, İtalya[/h]ere.jpg

UNESCO tarafından koruma altına alınmış, Sicilya’da Armerina kasabası yakınlarındaki Geç Roma Dönemi’ne ait çok zengin ve büyük mozaikler burada bulunuyor.

[h=2]5. Şeyh Lütfullah Camii, İran[/h]lutf-600x390.jpg

Caminin mozaikleri, camiyi inşa eden Safevi Hanedanı’nın ihtişamını yansıtıyor.

[h=2]6. Çingene Kızı, Türkiye[/h]zeugma-600x382.jpg

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yer alan Zeugma Antik Kenti’nde, 1998 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan, “Çingene Kızı” mozaiğindeki kişinin, Yunan Tanrıçası Gaia olduğu sanılmaktadır. Ancak saç örgüleri, çıkık elmacık kemikleri nedeni ile bu esere “Çingene Kızı” ismi yakıştırılmış ve bu eser antik kentten çıkarılan mozaiklerin simgesi haline gelmiştir.

[h=2]7. Bardo Müzesi, Tunus[/h]Bardo07-600x450.jpg

Dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak bilinen Bardo Müzesi, mozaik sanatının en güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır.

[h=2]8. Villa Harvey Mandel, ABD[/h]villa-600x450.jpg

Dünyanın en büyük cam mozaiği, Villa Harvey Mandel binasında bulunuyor. Eserin sahibi Italo Botti çalışmasını tamamladıktan 4 ay sonra hayatını kaybetmiştir.

[h=2]9. Park Güell, İspanya[/h]Park_Guell_Tile-450x600.jpg

Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılan park, 1923’te halka açılmıştır. Park alanındaki yapıların çoğu, canlı renkleri içeren seramik parçaların bir araya getirilmesiyle yapılan mozaikle kaplıdır.

[h=2]10. New York Metrosu, ABD[/h]img_106996-600x450.jpg

New York metrosunun duvarlarını mozaiklerle donatma akımı Squire Vickers ile 1900’lerde başlamıştır.

[h=2]11. Her yer![/h]xxx-600x375.jpg

Fransız sokak sanatçısı Invader’ın modern mozaiklerinin bir sonrakinin nerede ortaya çıkacağını bilmek imkânsız!

[h=2]Üzücü bonus:[/h][h=2]26584826-600x338.jpg[/h]Ülkemizde tarihi mozaiklerin üzerine basarak tanıtılması ve davetlilerin mozaiklere topuklu ayakkabıyla basması gerçekten de çok üzücü.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hüddam İlminin Püf Noktası ve Davet Örnegi

   arkadaşlar öncelikle selamu aleykum ve aleykum selam....konu kjısa anlatmaya çalışacagım ve öz olması için elimden geleni yapıcam eleştırıye açıktır paylaşımım.öncelikle şöle sölim manevıyat manevıyat manevıyat manevıyat...manevıyat çok önemlidir manevıyatın güçliise zaten cin çagırmana gerek yok düşündügün zaman tık diye gelır ve her ne işin varsa halleder.bu böledır bunu sakın unutmayın diyeceksınızkı manevıyatımız nasıl yukseltecez yapacak oldugunuz riyazat perhızı ve rıyazatı halvet ile besl

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Anlamı Çok Güzel Bir Salavat

   Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin kad dâkat hileti edrikni ya seyyidi, ya Rasulullah..  Anlamı: Allahumme! Rahmetlerini, eminliklerini, bereketlerini Efendimiz Muhammed sallalahu aleyhi vesellem'in üzerine yağdır. Çaresiz kaldım, her şeyimle daraldım . bana yetiş ey efendim, ey Allahın Rasulü! '' 

   , Yer: Salavat-ı Şerifeler

  • Dünyanın En Yakışıklı Atı

   ABD’nin Arkansas eyaletindeki Ozark Dağları’nda yaşayan Büyük Frederick adlı siyah at, birçok kişi tarafından dünyanın en yakışıklı atı olarak niteleniyor.       Adını 1740-1786 yılları arasında yaşamış olan Prusya hükümdarı Büyük Frederick’ten alan Friesian cinsi at, parlak ve uzun yelesiyle bu unvanı almayı başardı.     Büyük Frederick’in 12 bin takipçisinin olduğu bir Facebook hesabı ve blogu da var.       'En seksi at' olarak gösteriliyor   Adını 1740-1786 yılları

   , Yer: Hayvanlar Alemi

  • Çiçek ve Sebze Yetiştirme Sanatı...

   Çiçek ve sebze yetiştirme konusundaki deneyimlerimizi yazalım, aklımıza takılanları soralım, bitkiler konusunda muhabbet edelim' yetiştirdiğimiz bitkilerin fotoğraflarını paylaşalım diye bu konuyu açtım. Buyrun paylaşıma...

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dünyanın En Kısa Ve En Güzel Masalları

   SARI OTOMOBİL Bir gün sarı otomobil yolda giderken, benim hiç arkadaşım yok, dedi. Bebek arabası, beni kimse itmese ben nasıl giderim, dedi. Yeşil bisiklet, sahibim balık tutuyor, pedallarımı çevirmese ben nasıl giderim, dedi.  Sarı otomobil beyaz gemiyi gördü ve ona arkadaş olalım mı, dedi. Beyaz gemi, çok ülkelere gitmem gerek, olmaz, dedi. Mor, helikopteri gördü, mor, uçmam lazım, dedi. Uçak ise, bizim bazı görevlerimiz var, dedi.  Sarı otomobil, kamyon ve otobüse, benimle arkadaş olur

   , Yer: Masallar

×
×
 • Yeni Oluştur...