Jump to content

Uzun Gebelik Yaşayan Hayvanlar


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dokuz ay boyunca bizi karnında taşıyan annelerimize ne kadar şey borçlu olduğumuzu biliyoruz. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar aleminde de uzun gebelik süreleri var. Bu uzun gebelik süreleri bazen seneleri bile bulabiliyor. İşte, uzun gebelik yaşayan hayvanlar ;

 

 

Develer ;

İnatçı kişilikleri ile bilinen develer 13-14 ay kadar yani 410 gün gebelik süresi yaşarlar. Lamalar, deve familyasındandır. Lamaların gebelik süresi yaklaşık 330 gündür.

 

 

Zürafalar ;

Zürafalar dünyanın en uzun hayvanlarıdır. Anne daima ayakta doğurur böylece bebek uzun bir düşüş yaşar. Düşüş olduğu için bebeğin yeterince büyük olması gerekir. İşte bu nedenle zürafalar, 400-460 gün gebelik süresi geçirirler.

 

 

Kadife solucanı ;

Kadife solucanı kadifemsi kıllara sahip bir hayvandır. Yaklaşık 15 ay boyunca yavru taşırlar. Solucanlara yakın akraba olmalarına rağmen, örümcek ve böcek familyasından kabul edilirler.

 

 

Gergedanlar ;

Gergedanlar yaklaşık 450 gün gebelik geçirirler. Bu uzun gebelik sistemleri nedeni ile bebek yapmak gergedanlar için zordur.Çünkü, gergedan zaten ağır bir hayvandır uzun gebelik süresince daha ağırlaşarak kendini tehlikeye atar. Bu nedenle de türü tehlike altındadır.

 

 

Deniz aslanları ;

Deniz aslanları, en düşük üreme oranına sahip olan hayvanlardır. 330-350 gün boyunca gebelik süresi yaşarlar. Bu yaklaşık 15-16 ay gibi bir süreye denk gelmektedir.

 

 

Balina ve yunuslar ;

Balinalar ve yunuslar yüksek zeka seviyesinde ve huzurlu ortamları ile bilinirler. Yunuslar, 17 ay, balinalar ise 19 ay bebeklerini karınlarında taşırlar. Fakat, bu iki hayvanda bebekleri doğunca inanılmaz şekilde onlarla ilgilenir ve bakımlarını uzun süre yaparlar.

 

 

Filler ;

Filler, yaklaşık 2 yıl boyunca bebeklerini karınlarında taşırlar. Büyük cüsseli hayvanlara dikkat ederseniz, anne karnında gelişim süreleri uzundur. Uzun gelişim süresi zeki hayvanlar için geçerlidir.

 

 

Köpekbalıkları ;

Çoğu balığın aksine, köpekbalıkları değişen gebelik süresine sahiptir. Genel olarak 2-3 yıl arası bebekleri karınlarında tutabilirler. Camgözler, 2 yıl, fırfırlı köpek balığı ise 3.5 yıl kadar gebelik süresi yaşamaktadır. İşin ilginç yanı, köpekbalığının karnında ki yavrular, anne karnında birbirini yiyebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...