Jump to content

Dalağa İyi Gelen Yiyecekler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Dalağa İyi Gelen Yiyecekler

 

Dalağımız, karnın sol tarafında kaburganın hemen altında ve midenin hemen üstüne yerleşmiştir. Yaklaşık bir yumruk büyüklüğünde olan organ, önemli bir lenfatik organdır - beyaz kan hücreleri adı verilen akyuvarları içermektedir - ve savunma sisteminde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, dalağımız bizi enfeksiyonlara karşı korur, ayrıca vücuttaki sıvı miktarını ayarlar ve vadesi dolan ve hasarlı olan hücreleri de yok eder.

 

Dalağın yaralanması, hasar görmesi yada hastalanması durumunda organ infalamasyon olabilir ve cerrahi olarak alınması gerekebilir. Çeşitli besin elementlerini içeren sağlıklı bir diyet dalağınızı sağlıklı tutabilir ve görevlerini etkili bir şekilde yapmasına katkıda bulunabilir. Şimdi nasıl besleneceğinize bir göz atalım;

 

1- SU

 

Yaklaşık olarak 8-10 bardak su içmek dalak sağlığını destekler. Dalağımız etkili bir şekilde fonksiyonunu yürütebilmesi için suya gereksinimi vardır. Yeterli su alınmaması durumunda dalak kendi kendini temizleyemez ve vücutta biriken toksinleri uzaklaştıramaz. Bitkisel çaylar, süt, şeftali, erik, portakal, domates, karpuz, kereviz, salatalık ve marul gibi gıdalar dalağınıza yeterli destek sağlayan önemli besinlerdir.

 

2- ÇİĞ MEYVE VE SEBZE

 

Çiğ meyve ve sebze tüketimi de dalağın optimal düzeyde çalışmasında katkıda bulunur. Elma, kiraz, yaban mersini, çilek, portakal, havuç, kereviz, biber, salatalık, yaprak marul ve brokoli gibi çiğ meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve enzim bakımından zengindir ve bu nedenle vücudu detoksifiye edebilir, dalağın fonksiyonlarını iyileştirebilir, sindirimi destekleyebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bu besinleri doğal halleri ile tüketmek, onlardan maksimum fayda sağlamak açısından önemlidir.

 

3- ZENCEFİL

 

İster yemeklerinize isterse de zencefil çayı hazırlayarak dalağınıza bir iyilik yapabilirsiniz. Zencefilin yapısında bol miktarda yer alan “zingibain” enzimi vücutta protein sindirimine yardımcı olur, iltihabı azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve detoksifikasyon sürecine yardımcı olur.

 

4- YAĞLI BALIK

 

Haftada 3 defa balık yeme dalağın uygun bir şekilde görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri içeren bu balıklar vücuttaki iltihabı azaltmak ve dalağın alkol ve tütün gibi toksinlerden kendisini temizlemesine yardımcı olabilmesi açısından önemlidir. Omega-3 yağ asitleri içeren diğer besinler arasında keten tohumu, keten tohumu yağı, kanola yağı, soya fasulyesi, soya yağı, kabak çekirdeği, kabak çekirdeği yağı, ceviz ve ceviz yağı bulunmaktadır.

 

Dalak Temizleyen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

 

5- MAİTAKE MANTARI

 

Yemeklerinize Maitake mantarı ekleme, dalak sağlığını iyileştirebilir. Bu mantar türü beta-glukan açısından zengindir ve bu madde dalaktaki immun hücrelerini artırarak tümör gelişimini yavaşlatır yada küçültür, bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...