Jump to content

Kalp, Beyin, Böbrek, Dalak ve Karaciğer Yemenin Faydaları...


Renan

Önerilen Mesajlar

Aslında hayvanların etleri kadar, içlerindeki organ etleri de çok yararlıdır ve bizim toplumumuzda bu kavram sürekli olarak unutulmuş yada göz ardı edilmiştir. Eskilerden günümüze kadar değişen bu et yeme alışkanlığı, organların tadını unutmamıza ve bu nedenle de yenilebilir özelliklerini yitirmelerine neden olmuştur. Halbuki atalarımızdan bize yadigar kalması gereken bu beslenme tarzı, eczanelerden tablet yada kapsül alarak sağlayacağınız faydaları daha uygun fiyata sağlayabilir.

 

Düzenli olarak organ etleri tüketen kişiler, inanılmaz sağlıklı kalabilirler. Yalnız, hayvan organ etlerinden tam yarar sağlayabilmek için otlakta otlayan hayvanların organik organ etleri tercih edilmelidir.

 

Yazımızda dil, kalp, böbrek, dalak, karaciğer ve ince barsak gibi organları yiyen kişilerin göreceği faydaları ele alacağız.

 

1. DİL

 

Neredeyse sadece kas yapısında olan dil, yağ kadar yüksek kalori içermez. Yaklaşık %70 oranında yağ asiti içermesi yönü son derece hafif ve yumuşak bir besindir. Tadına alışan birçok kişi biftek yada kıyma yerine dil yemeyi tercih etmektedir. Ayrıca, hazırlanması kolaydır ve değişik tarifler kullanılabilir.

 

2. KALP

 

Kalp, yenmesi size tuhaf gelebilir ama yenebiliyor ve çok çeşitli besin bileşenleri ile sağlığınıza sağlık katıyor. Tadının biftek yada döş etine benzemesi, yağsız ve kaslı olması yönü ile tercih edebileceğiniz bir et parçası.

 

Kalp eti demir, çinko, selenyum, B2, B6, Folat ve B12 gibi B vitaminlerinin büyük bir kaynağıdır. Ayrıca kalp, mitokondriyal sağlık ve enerji üretimi için hayati olan CoQ-10 (koenzim q-10) bakımından da zengin içeriğe sahiptir.

 

Koenzim Q-10 Faydaları Nelerdir?

 

Kronik sağlık sorunları olan insanların çoğunda CoQ10 eksikliği ve mitokondriyal hasar vardır. Kalp yeme ile bunun üstesinden gelmeye katkıda bulunabilirsiniz. Sade yemekten haz etmiyorsanız, kıyma karışımına ekleyerek faydalarından yararlanabilmek iyi bir fikir olabilir.

 

3. KARACİĞER

 

Karaciğer çok yoğun beslenme öğesi içeren bir organdır. Doğada dahi bulunamayan bazı özel besin formlarını içermektedir. Adeta bir fabrika gibi çalışır.

 

Karaciğer aynı zamanda retinol olarak adlandırılan, A vitamininin öncü kaynağı bakımından zengindir. Haftada iki kere karaciğer yemeniz size optimum sağlık olanaklarını sunacaktır.

 

Karaciğer aynı zamanda vücudun önemli fonksiyonlarında görev alan folat, kolin ve B12 vitamini içermektedir. Bununla birlikte metionin bakımından da zengindir. Metioninin yüksek olması ise hemosistein üretimini azaltır.

 

Karaciğer yaklaşık olarak böbrekten 3 kat, kalpten yedi kat ve dil ve kıymadan ise 17 kat daha fazla B12 içermektedir. Karaciğer aynı zamanda vücudun sağlıklı fonksiyonunu yerine getirebilmesi için gerekli olan selenyum, demir ve çinko gibi besin maddelerince de zengindir.

 

Çoğu kimse karaciğerin bir tadı olduğuna inanmaz ve ondan nefret eder. Sade olarak belki doğru bir düşünce olabilir fakat karaciğeri farklı pişirme yöntemleri ile deneyerek mutfağınıza farklı renkler katabilirsiniz. %80 kıyma ve %20 oranındaki bir karışımı soğan, salça, domates ve yeşil biber eşliğinde güveçte pişirmeyi deneyebilirsiniz. Biraz önce verilen oran karaciğer diyetinize katmanın en iyi yollarından biridir.

 

4- BÖBREK

 

Böbrek, besin öğeleri bakımından yüksek yoğunluğa sahiptir. Özellikle amino asitlerin tüm dizileri ile donatılmış protein bakımından da zengin bir organdır. Tüketim olarak sığır ve kuzu böbreklerinin tüketilmesini öneririz. Bunun dışında bütün olarak alma imkanınız varsa tavuk ve hindi böbreklerini de tüketebilirsiniz.

 

Böbrek hem doymuş (dış kısmındaki yağ sayesinde) hem de omega -3 bakımından zengindir. Son derece sağlıklı ve antienflamatuardır. Çoğu insan hafif bir tadı olduğu için sığır böbreğini tercih eder, sizlerde bu şekilde menünüze katmaya başlayabilirisiniz.

 

Daha hafif bir tat için, bir litre suya bir çay kaşığı tuz katarak 2 saat boyunca burada bekletin. Daha sonra kaynatın, böbrekleri sote veya kavurma şeklinde hazırlayarak tüketin. Bizim önerimiz, çeşitli baharatlar da ilave ederek damak tadınızı artırmanız yönünde.

 

5. UYKULUK VE DALAK (BEZLER)

 

Bu, timüs ve pankreas organlarını ifade eder. Bu bezler pembemsi-beyaz renkli ve daha bilinen tuzlu et tadından daha çok tatlı bir yapıya sahiptir. Çinko ve selenyum gibi iz mineraller bakımından zengindir. Bu mineraller özellikle de hormonal fonksiyon ve immun (bağışıklık) sistemin sık başvurduğu iki mineraldir. Bunun yanında bu organlar, vücuttaki inflamasyonun azalmasına katkıda bulunan protein ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir yapıdadır.

 

Dalak, özellikle de demir minerali bakımından zengindir. Kansızlık problemleri ile mücadele eden hastalar için iyi bir kaynak oluşturabilir. Yalnız, burada mutlaka şunu hatırlamalısınız. Demir yetersizliği çekiyorsanız, bağırsaklardan kana demir emilimini artırmak için mutlaka C vitamini içeren yeşil salata yada meyve türü gıdalar yemelisiniz. Çay ve yoğurt gibi besinleri ise birlikte tüketmemelisiniz. Bunlar emilimi azaltır.

 

6- BEYİN

 

Beyin, EPA ve DHA omega-3 yağ asitleri zenginidir. Yapısında bulunan fosfatidilkolin ve fosfatidilserin gibi iki önemli bileşik sayesinde sinir sistemini geliştirir.

 

Beyin aynı zamanda karnozinin, karotenoidler ve tokoferoller gibi anti-oksidanlar açısından zengindir. Bu üçlü ise oksidatif stresten nörolojik dokuyu korumaya yardımcı olur. Ayrıca, nörolojik doku için koruyucu ve hormonal fonksiyon optimize eden bir anti-oksidan olan kolesterol bakımından da son derece zengindir.

 

7- KEMİK VE TENDONLAR

 

Bu yapıları kullanabilmek için kolajen yapılan dayanıklılığı ve yapısına göre yaklaşık olarak 24-48 arasında bir sürede güveç yada tencerede kaynatmak gereklidir. Kemik suyu hayvanların herhangi bir kemiğinden yapılabilir ve çorbalarda kullanılabilir. Kemiklerin iç bölümlerinde bulunan ilik, çok faydalı bileşenler içerir. Vücutta sağlıklı kan hücrelerinin üretilmesi ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi adına, kemik suyu, günlük hayatta mutfağa eklenmesi gereken gıdalar arasında yer almalıdır.

 

Vücudun viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile mücadele etmesinde, yanı sıra sindirim düzensizlikleri ve zayıf barsak sendromu gibi sorunlarda büyük yararlar sağlamaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...