Jump to content

Bir Dakikada Strese Son Vermenin 8 Yolu


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Stresi yoğun yaşadığınız anlarda bir kaç dakika dışında boş vaktiniz olmayabilir ama stresten arınmak için fazladan para veya zaman harcamanıza gerek yok.

 

Günümüzde stres en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. İş ve aile sorunlarına bir de maddi sorunlar eklenince ister istemez stres sahibi oluyoruz.

Peki bu durumda ne yapmalı? İş hayatının yoğun temposunda strese karşı gelmek mümkün.

Siz de aşağıda sıralayacağımız taktiklerden bir kaçını deneyerek stres oranınızın azaldığını hissedebilirsiniz. Üstelik bu yöntemlerin hepsi kısa süreli ve fazladan enerji tüketmeniz gerekmiyor.

Stresten arınmak için aslında çoğu insanın aklına gelen şey mini bir tatil ya da kaplıcalarda geçirilecek bir gün olabilir. Hatta bütün gece boyu küvette stres atmak bile aklınıza gelebilir. Ancak stresten arınmak için fazladan para veya zaman harcamanıza gerek yok. En önemlisi de stresi yoğun yaşadığınız anlarda bir kaç dakika dışında boş vaktinizin olmadığı gerçeğidir.

Şimdi size önereceğimiz yöntemleri inceleyin ve size en kolay gelenleri deneyin. Farkı siz de hissedeceksiniz.

Hızlı Vücut Taraması

Beyninizi sakinleştirmek ve vücudunuzdaki değerlerin farkına varmak için rahat bir pozisyonda oturun ya da yere uzanın.

 

Gözlerinizi kapatın ve ellerinizi vücudunuzda gezdirmeye başlayın. Ayaklarınızdan başlayarak yukarı doğru çalışabilirisiniz.

 

Bu esnada gerilmeleri gözlemleyecek ve üzerinden geçerken yok olduğunu hissedeceksiniz.

Kapsamlı bir vücut taraması 10 dakika sürüyor ancak siz bunu bir dakikada yaparak başıboş dolaşan beyninizi rahatlatarak şimdiki zamana geri gelmesini sağlayabilirsiniz.

Doğa Sesleri Dinleyin

Amerikalı stres uzmanı Dr. Kathleen Hall tabiat seslerinin stresi azaltmada yardımcı olduğunu belirtiyor. Stres uzmanına göre bir ile üç dakika arasında okyanus, yağmur ormanı ya da bir akarsuyun doğal seslerini dinlemek zihne büyük katkı sağlıyor.

Üstelik artık bu tür doğal sesleri dinlemek için akıllı telefon uygulamaları indirmek de mümkün. Dr. Hall bu tür uygulamalardan faydalanarak kuş ya da kedi sesleri dinleyerek bile stres hormonlarını önlemenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Gülün

Gülmek çok yararlı. İlk başta garip gelebilir ama kendinizi gülmeye zorlayın. Denerseniz düşündüğünüz kadar zor olmadığını anlayacaksınız. İnternette komik videolar izleyerek ya da komik bir anınızı düşünerek gülebilirsiniz. Bu şekilde stresten uzaklaşabilirsiniz çünkü gülmek beyindeki endorfinleri dışarı salgılamanızı sağlayarak kaslarınızı gevşetiyor.

Derin Nefes Alın

Sadece bir dakikalık derin nefes alıp verme faaliyeti beyninizi ferahlatarak vücudunuzu canlandırır. 1970’li yıllarda Dr. Herbert Benson tarafından Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmada kısa süreli nefes alıp-verme meditasyonunun vücudun strese karşı gelme gücünü arttırdığını ortaya koyuyor. Siz de bu meditasyondan yararlanmak için sakin bir yerde oturun ve bir dakika derin nefes alarak sizi sıkan düşüncelerin aklınızdan uçup gitmesini sağlayın.

Masanızda Güzel Kokulu Losyonlar Bulundurun

Beyninizin kokuları algılayan bölümü duygu ve hafızanıza hükmeden bölümüne aslında çok yakındır. Bu yüzden güzel kokulu ortamlarda bulunmak pozitif duygular geliştirmenizi sağlayarak beyninizi yatıştıracaktır. 2008 yılında yapılan ve Holistic Nursing Practice tarafından yayımlanan bir araştırmada yoğun bakımda çalışan hemşirelerin güzel kokulu ortamlarda çalışırken stres alıgalamalarının düştüğünü ortaya koyuyor. Siz de masanızda lavanta çiçeği ve nane aromalı losyonlar bulundurarak strese girdiğinizde küçük dozajlarda cildinize uygulayabilirsiniz.

Boyun ve Omuz Masajı

Kendinize kısa süreli bir masaj yaparak boynunuzda ve omuzunuzdaki gerilen kasların gevşemesini sağlayabilirsinz. Ancak bu masajın etkili olabilmesi için bilgisayardan uzaklaşın ve sakin bir ortama geçin. Masajı yaparken gergin bölgelerin rahatladığını hissedeceksiniz.

Dans Edin

Dans yaparken sergileyeceğiniz figürler sayesinde vücudunuzdaki gerilmelerden arınarak canlanabilirsiniz. Yapacağınız her türlü egzersiz hareketi stresinizi azaltmada size yardımcı olacaktır. Bu yöntemin en güzel yanı dans ederek zevk almanız ve aynı zamanda sağlığınıza pozitif katkı sağlamanız olacak. Bilgisayarınızdan uzaklaşın. En sevdiğiniz parçayı açın ve kulaklıklarınızı takın. Sonucun sizi hayrete düşüreceğinden emin olabilirsiniz.

E-mail (e-posta) Meditasyonu

E-mail günümüzdeki en büyük İnternet stresi kaynaklarından bir tanesi. Masanızda otururken ekrana baktığınızda cevaplamanız gereken onlarca email olduğunu görmeniz sürekli yaşadığınız bir şey. Peki bunun verdiği strese karşı ne yapmalı? Dr. Lillian Cheung ve Zen Uzmanı Thich Naht Hahn’ın geliştirdiği e-mail meditasyonunu deneyebilirsiniz.

E-maili yazdıktan sonra Gönder tuşuna tıklamadan önce yapmanız gereken şey çok basit. Nefes alırken ‘İnternet’in Gücüne Müteşekkirim’, Nefes verirken ise ‘Şu an yazmış olduğum emailin ve amacımın farkındayım’ diyerek kendinizi kontrol edebilir yanlış kişilere yanlış e-posta gönderme riskinin önüne geçerek strese girmekten kurtulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...