Jump to content

Özür Dileyeceklere Özel Tavsiyeler


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Özür dilerken doğru yöntem nedir? Hangi özür ifadesi karşı tarafı daha çok etkiler? Özür dilemek bize ne kazandırır? İşte özür dileyeceklere önemli tasiyeler:

 

Özür dilemenin en etkili yollları

Özür dilemek için öncelikle ne amaçla ve ne şekilde özür dileyeceğinize kadar verniz lazım. Yanlış anlaşılmaktan doğan pişmanlığınız iöin mi yoksa yanlış anladığınız iöin üzüntünüzü dile getirmek için mi ya da dalgınlıkla veya kasten utanılacak bir yanlış yaptığınız için özür dileyeceğinizi ayırt edemeden, özrünüzü karşıya hissetirmeniz zor.

Özür dilemek zorunda kaldığınızda karşı tarafın sizi gerçekten affetmesini sağlamayı hedefliyorsanız, aşağıdaki 4 önemli noktayı gözden kaçırmamanız gerekir.

Eğer özrünüzün arkasından “ama, fakat, yine de…” gibi mazeretlerle kendinizi savunma ve temize çıkarmayı arzuluyorsanız, özür dilemenin püf noktalarını daha iyi kavramanız lazım.

Özür Dilemenin 4 Püf Noktası; herkesin, hatta başkalarına ve çocuklarına özür dilemenin önemini kavratmak isteyenlerin bilmesi gereken doğrulardan.

1. Özür Dilemek Zorunda Olduğunuzu Kabul etme

''hatalıydım, kabul ediyorum'' etkili özr dilemenin ilk aşamasıdır.

 

Bu ifade hem sizi hem de karşı tarafı yatıştırır. Bu sayede hem siz kendinizi peşinen savunmuş olur, hem de karşı tarafa kızacak malzeme bırakmamış olursunuz.

2. adım: Özür Dilemek

“Sizi incittiğim için özür dilerim, beni affedin”

 

Bu ifade ile hem karşı tarafın acısını anladığınızı gösteren pozitif bir ifade, kullanmış olur hem de kendinizin hatalı olduğunu hissettiğinizi karşı tarafa iletmiş olursunuz.

3. adım: Zararı Telafi etme

“Size verdiğim zararı telafi etmek için ne yapabilirim?”

 

Bu ifade ile hem karşı tarafın acısını azaltmak isteğinizi hem de doğan maddi ve manevi hasarı gidermeye hazır olduğunuzu belli etmiş olursunuz.

4. adım: Samimiyetin Devamı İçin Söz verme

''Siz benim için çok önemlisiniz, sevgiliniz/dostunuz/arkadaşınız olarak kalmak için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım”

 

Bu şekilde özrünüzün durumu kurtarmak için değil, ömür boyu ilişkinizi sürdürmek için aynı hatayı tekrarlamama konusundaki samimiyetinizi göstermii olursunuz.

Tabi bu dört önemli adım sadece sizin kendi davranışlarınızı şekillendirir ve karşı tarafı mümkün olduğunca etkilemeye çalışmanızı sağlar. Herşeye rağmen, özrüzün kabül edilmemesi ihtimali yine de vardır. Çünkü karşı tarafın kararlarını hiçbir zaman kontrol edemezsiniz. Fakat sizin vicdanınız herşeye rağmen rahat olur, çünkü siz elnizden geleni, samimiyetle yaptınız.

Özür dilemek insana neler kazandırır?

 

  • Saygı: Özür dilemeyi başarmak kendinize saygı duymanızı beraberinde getirir. Karşı tarafın şartsız bir şekilde özrünüzü kabul etmesi ona da saygı duymanızı sağlar.
  • Öğrenme: Bir hatadan ders çıkarmak, öncelikle hatayı kabul etmeyi gerektirir. Savunmaya geçer ya da davranışınızı aklamaya çalışırsanız hatadan ders çıkarmıyorsunuz demektir. Bu da aynı hatayı tekrarlama riskini beranerinde getirir.
  • İtibar: Özür dileyerek, yanlışlıkla gerçekleştirdiğiniz bir eylemin karakterinizden kaynaklanmadığını, sadece bir yanlışlık olduğunu ortaya koyarsınız ve saygınlığınızı yitirmezsiniz.
  • Bağlanma: Karşıdaki kişinin hislerini anladığınızı, ona karşı empati duyduğunuzu gösterir, aranızda bir bağ oluşmasını ya da var olan bağın kopmamasını sağlarsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...