Jump to content

Zümrüd Kuluzade


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Zümrüd Kuluzade, Azerbaycan felsefe tarihçisi, felsefe doktoru, filozof, araştırmacı.

 

 

Zümrüd Kuluzade 17 mart 1932 yılında doğdu. 1949. yılında orta okulu bitirmiş ve o zamanlar SSCB de S.M.Kirov ismi ile bilinen Azerbaycan Devlet Universitesinin tarih fakültesinin felsefe bölümüne dahil oldu ve oranı üstün eğitim diploması ile tamamladı. 1954yılından 1957-yılına kadar Azerbaycan Pedaqoji Ensitütüsünün felsefe ana bölümünde doktora okumuş 1957 yılında ise Azerbaycan Milli Bilimler Akademisinin Felsefe, Sosyoloji ve Hukuk Ensitütüsünde çalışmağa başlamıştır. Uzun yıllar aynı yerde Felsefe ve İctimai düşünce tarihi şubesinin müdiri olarak çalışmıştır.

 

 

Felsefe Çalışmaları

 

 

Zümrüd Kuluzade ünlü Azerbaycan filozofudur. Z. Kuluzade’nin doktora tezi antagonist toplumda üst yapının rolü, profesörlük çalışması ise Azerbaycan'ın en büyük felsefi akımlarından birini - Hurufiliği ve öncüllerini konu almıştır. Onun “Hurufilik ve Azerbaycan’daki Temsilcileri” kitabı (1970) Hurufiliğin tarihini ve felsefesini inceleyen yegane monografik eserdir. Bunun dışında, Azerbaycan’da Doğu-Batı sorunu felsefi alanda ilk kez Zümrüd Kuluzade tarafından “13.-16. Yüzyıl Şark Felsefesinin Gelişim Kanunları ve Doğu-Batı Sorunu” (1984) monografisinde araştırılmıştır.

 

 

Zümrüd Kuluzade Azerbaycan Felsefe Tarihi (2002) serisinden olan eserlerin Baş Editörü, bazı bölümlerin yazarı, Azerbaycan Ansiklopedisinin (2007) "Felsefe" makalesinin yazarıdır.

Zümrüd Kuluzade’nin bilimsel faaliyetinde onun inisiyatifi ve editörlüğünde yayınlanan “Şark Felsefesi Problemleri” adlı uluslararası bilimsel ve teorik derginin (1996’dan) önemi büyüktür. Azerbaycanca ve Rusça, ayrıca Arapça, Farsça, Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca geniş özetlerle yayınlanan dergi Azerbaycan kültür tarihinde felsefeye dair ilk dergidir ve kapsadığı sorunlara, adına göre günümüz dünya medeniyetinde benzeri yoktur.

 

 

Zümrüd Kuluzade İlimde başarılı kadınların danışım kurulunun 2001 yılından üyesidir. Azerbaycan`da 2000 yılının kadını fahri diploması ile ödüllendirilmiştir.

 

 

Gender

İslam kültürü bölgesi felsefesi

Azerbaycan felsefe tarihi

Felsefe tarihine ilişkin araştırmalar

Umumvahdet felsfesi

Azerbaycan tarihşinaslık sorunları

Doğu- Batı sorunu

 

 

Eserleri

 

 

Nesimi - Doğu filozofu ve şairi (1973),

Kasimi Envar`ın dünyagörüşü (1976),

Doğu kültür tarihinin teorik sorunları ve Nizamişinaslık (1987),

Azerbaycan felsefesi tarihinden VII-XVI asırlar (1992),

Füzulişinaslık sorunları (2006).

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...