Jump to content

Pirinç Diyeti...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Pirinç Diyeti

 

Duke Üniversitesi Top Bölümü’nde doktor olan Alman Walter Kempner tarafından 1934 yılında geliştirilen “pirinç diyeti” orijinal olarak, hipertansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunları olan kişilerde pirinçle beslenmenin etkileri hakkında bilgi edinmek amacıyla kullanılmaktaydı. Pirinç, meyve, meyve suyu, vitamin ve mineral desteklerini içeren pirinç diyeti menüsü 1939 yılında uygulamaya koyularak obezite, diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon ve böbrek hastalığı çeken insanlarda olumlu gelişmeler sağlandı. Diyet, 2005 yılında diyetisyen Kitty Rosati ve kardiyolog Robert Rosati tarafından geliştirilerek kilo verme amaçlı olarak düzenlendi.

 

Kitty ve Robert Rosati tarafından 2005 yılında yayınlanan “Pirinç Diyeti Çözümü” adlı kitapta bu diyet ile sağlıklı olarak ilk ayda 9-10 kilo vermenin mümkün olduğu belirtiliyor.

 

Ancak çoğu diyet listesinde olduğu gibi çok az yağ ve sodyum içeren diyetin 1 aydan uzun sürelerde yapılabilmesi zor çünkü yemek seçeneği oldukça az.

 

Pirinç diyetinin ilk 3 haftası çeşitli “alt diyetler” içeriyor. Örneğin “Basit Pirinç Diyeti” 3 günlük yemek için her gün 2 servis nişasta (pirinç) ve 2 adet meyveyi içeren toplamda 800 kalorilik öğünlerden oluşuyor.

 

1000 kalorilik “Lacto Vejetaryen Diyet” ise 1 servis nişasta, 1 meyve ve kahvaltı için 1 porsiyon yağsız süt ile hazırlanmış. Son haftada önerilen ise 1200 kalorilik “Vejetaryen Pirinç Diyeti”.

 

Pirinç Diyeti 1. Hafta

 

İlk haftanın ilk gününde basit pirinç diyeti ile her öğünde 2 kase pirinç ve 2 adet meyve öneriliyor. Bunu takip eden 6 gün boyunca kahvaltıda 1 kase pirinç, 1 elma ve 1 bardak yağsız süt, öğle ve akşam yemeklerinde ise 2 kase pirinç, 3 adet sebze ve 1 adet meyve yiyebilirsiniz.

 

Pirinç Diyeti 2. Hafta

 

İkinci haftanın ilk gününde yine basit pirinç diyeti ile beslenmeniz gerekiyor. Yani her öğünde 2 kase pirinç ve 2 adet meyve yemelisiniz. Takip eden 5 gün kahvaltıda 1 kase pirinç, 1 elma ve 1 bardak yağsız süt, öğle ve akşam yemeklerinde ise 2 kase pirinç, 2. haftanın son gününde ise 2 kase pilav, 1 elma ile kahvaltınızı yaptıktan sonra öğle yemeğinde 3 kase pirinç, 1 meyve, akşam yemeğinde ise 3 kase pirinç, yoğurt, 3 adet sebze ve 1 meyve yiyebilirsiniz.

Pirinç Diyeti 3. Hafta

 

3. hafta genel olarak 2. haftanın tekrarından ibaret. Ancak bu dönemde günlük olarak aldığınız kalorinin 1200’ü geçmemesi gerekiyor.

 

Pirinç diyeti ile birlikte düzenli olarak egzersiz yapılması öneriliyor. Ayrıca diyetle birlikte alınan gıdalar çok sınırlığı olduğu için diyeti yapanlara kalsiyum ve D vitamini takviyesi kullanmaları tavsiye ediliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...